Roman Bojanowski. Współtwórca tczewskiej demokracji
Roman Bojanowski urodził się 30 września 1949 r., w Szewie k. Golubia-Dobrzynia). Metrykalnie, jest rówieśnikiem np. J. Kaczyńskiego i B. Borusewicza. Romek Bojanowski należał do najbardziej aktywnych działaczy podziemnej „Solidarności” w Tczewie. W połowie 1984 r. został aresztowany. Zachował dzielną postawę. Romek ma swoje miejsce w „Encyklopedii Solidarności”. Wiele jemu zawdzięcza podziemna „Gazeta Tczewska”. U progu wolności lat 1988/1989, uchodził za „tczewskiego Wałęsę”. Nie przypadkiem był kierownikiem Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Tczewie. Blisko współpracowaliśmy w Komitecie Obywatelskim Miasta Tczewa. Byłem ukontentowany, że po 27 maja 1990 roku, zgodził się zostać moim zastępcą, jako przewodniczącego Rady Miejskiej. Był też Romek ceniony przez pierwszego demokratycznego prezydenta Tczewa F. Motasa, a po nim przez prezydenta Z. Odyę. Przez 2 lata zasiadał w Zarządzie Miasta Tczewa. W późniejszej polityce, dokonywał niełatwych wyborów, ale zawsze pozostawał wierny poglądom prawicowym.
Doktor Łucja Wydrowska-Biedunkiewicz. Autorytet
W stanie wojennym, gdzie zaprzyjaźniliśmy się, mówiliśmy po prostu Lusia, doktor Wydrowska. Budziła nasz szacunek z racji urodzenia 10 sierpnia 1929 roku w Mołodecznie, na Kresach Wschodnich, w wojskowej rodzinie podoficerskiej, rodem z Kaszub. Budziła też uznanie z racji profesji tj. lekarza medycyny z dwoma specjalizacjami.
Lusia była i jest prawdziwym lekarzem z powołania, wielkim społecznikiem. U progu wolności i demokracji była znakomitym doradcą Komitetu Obywatelskiego Miasta Tczewa. Po przejściu na emeryturę, zgodziła się zostać radną z ramienia AWS. Lusia poświęciła się aktywności trzeźwościowej i abstynenckiej. Nie przypadkiem także, znajduje się na Liście pierwszych czterech laureatów najwyższego tczewskiego wyróżnienia - Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Lusia, za moją namową we współpracy z K. Ickiewiczem, została bohaterką książki biograficznej pt. „Lucja Wydrowska-Biedunkiewicz. „Pół wieku pracy i służby dla Tczewa”. Tytuł trafnie oddaje jej niezwykłą biografię. W tych dniach AD 2024, radujemy się jej Jubileuszem 95. lecia urodzin!
Refleksje
Niestety, w różnorakich wystawach tczewskich, nie znajdujemy Romana Bojanowskiego i dr Łucji Wydrowskiej. Proszę przejść się na wystawy plenerowe k. Dworca PKP i nad Wisłę. A przecież, mówimy tutaj o żywych bohaterach „Solidarności” Ziemi Tczewskiej, wybitnych społecznikach i oddanych samorządowcach. Nie przypadkiem, ich oboje porównywano do liderów regionalnych. Lusia odmówiła też kandydowania na posła w 1989 r.
Biografie - R. Bojanowskiego i dr Ł. Wydrowskiej - mogą być wzorem i przykładem dla naszej młodzieży, szczególnie w zakresie żarliwego patriotyzmu, ideowości i bezinteresowności oraz otwarcia na sprawy bliźnich!
Jan Kulas
Napisz komentarz
Komentarze