W programie przewidziano m.in.
1. pokaz walk rycerskich XV w. – Rycerze będą pokazywać walki różnymi rodzajami broni (miecze, miecze i tarcze, topory i tarcze, kiścienie i tarcze, włócznie).
2. pokaz ubierania w zbroję - omówienie rycerskiego uzbrojenia i rynsztunku na przykładzie kilku ochotników z publiczności, których ubieramy w prezentowane zbroje.
3. pasowanie na rycerza – omówienie ceremonii pasowania (ochotnicy mogą wziąć udział), możliwość wydania certyfikatów rycerza dla uczestników.
4. prezentację drabiny feudalnej - omówienie strojów, codziennego życia, różnych warstw społecznych. Uczestnicy będą mogli przymierzyć stroje (strój szlachecki/rycerski, mieszczański, chłopski, zakonny w wersji dla dzieci i dorosłych, królewski).
5. zbrojownię - na stanowisku tym uczestnicy zapoznają się z średniowieczną bronią, zbroją, różnymi rodzajami tarcz, będą mieli także możliwość porozmawiać z rycerzem i przymierzyć niektóre elementy zbroi.
6. wystawkę strojów dawnych - stanowisko to umożliwi odwiedzającym poznanie dawnych strojów (męskich i kobiecych), uczestnicy będą mieli możliwość założenia prezentowanych ubiorów i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
7. kaligrafia – stanowisko pozwoli osobom odwiedzającym zapoznać się ze sposobem ozdobnego pisania poszczególnych liter, każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie wykaligrafować napis według reguł średniowiecznej sztuki piśmienniczej.
8. stanowisko kata - na stanowisku tym, uczestnicy będą mogli porozmawiać z katem o średniowiecznych karach, a także zapoznać się z podstawowymi narzędziami tortur. Widzowie będą mogli się zakuć się w dyby i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Ponadto będą stoiska handlowe wpisujące się w tematykę festynu (np. ser kozi, rzeźbiarstwo, malarstwo itp.). Festyn dofinansowany jest przez Powiat Kartuski.
Napisz komentarz
Komentarze