Boży Dar Wolności
Wpierw wziąłem udział w uroczystej mszy świętej w naszej Farze. Głównym celebransem był ks. proboszcz dr Łukasz Kątny, który jak zwykle raczył nas, darem swojego głosu i umysłu. Bardzo dobrze dopisała wysoka frekwencja mieszkańców, 18 sztandarów nie tylko ze Szkół i zaproszonych gości.
Pewnie będzie można więcej nt. poczytać w tczewskich mediach. Ze swojej, chcę zwrócić uwagę na znakomite kazanie ks. Krzysztofa Daleckiego. Przywołał on słowa ks. Proboszcza, że wolność i niepodległość po 123 latach zaborów, były Darem i są wciąż wielkim zadaniem. Wskazał na heroiczne i wspaniały przykłady polskich pisarzy i poetów w okresie romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Zwrócił uwagę na aktywność Kościoła w czasach niewoli, gdzie parafie były oazami języka polskiego i źródłem polskich bibliotek. Wymowne było też odwołanie się do ks. Jerzego Popiełuszki i jego mądrego oraz wielkiego wskazania: Nie daj się zwyciężyć złu. Zło dobrem zwyciężaj. W kontekście czytania z Ewangelii, mądra była nauka o potrzebie naszej Wiary, pamiętając o „małym ziarnie gorczycy”. Po prostu, wciąż potrzeba nam głębokiej wiary. W puencie ks. Krzysztof powiedział, że „musimy cały czas troszczyć się o Dar wolności i niepodległości”!
Wspólne świętowanie Tczewian
Wspólne odśpiewanie Hymnu narodowego na pl. Hallera, wraz z Harcerską Orkiestrą Dętą, było dużym przeżyciem. Następnie Przy pomniku Marszałka J. Piłsudskiego złożono kwiaty. W 1990 r. jako przewodniczący Rady Miejskiej, stoczyłem duży i zwycięski bój o Plac Marszałka J. Piłsudskiego. Z kolei na tzw. Starym Cmentarzu przy I LO, miała miejsce sympatyczna część oficjalna. Ciekawe mowy i piękne prezentacje młodych, z starannie dobranymi piosenkami i wierszami. Prezydent Ł. Brządkowski, bardzo trafnie zwrócił uwagę na potrzebę zgody i współpracy Polaków, na miarę tej z lat 1918-1920! Zapewne miał na myśli zgodę i porozumienie trzech Wielkich Polaków wokół odbudowy Polski tj. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Domowskiego, pomimo wielu ich różnic politycznych w innych sprawach.
A wieczorem, o godz. 17.00 w tczewskim CKiS, jakby na deser, piękny koncert pt. „Made in Poland”, z pieśniami wybitnych polskich kompozytorów, w wykonaniu jak zawsze profesjonalnym, Orkiestry Kameralnej „Progress”. Nie muszę podkreślać, że Sala CKiS była wypełniona po brzegi, a zaprezentowany repertuar pieśni, chyba wszystkim przypadł do gustu.
Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości w Tczewie AD 2024 miało bardziej przyjazny i sympatyczny wymiar. Odczuwało się pewien powiew wolności i ogólnej życzliwości pomiędzy mieszkańcami Tczewa, w konsekwencji wyborów samorządowych z 7 i 21 kwietnia 2024 r. Z nowym samorządem - jawi się wizja miasta czystego, uporządkowanego, bezpiecznego, przyjaznego mieszkańcom oraz bardziej nowoczesnego!
Jan Kulas
Napisz komentarz
Komentarze