Co ciekawe, gdy w wielu jednostkach nowe, zwłaszcza młode osoby nie garną się do strażackiego munduru, tutaj liczba członków rośnie z roku na rok.
- Naszym głównym zadaniem jest ochrona majątku należącego do naszego społeczeństwa, w swoich działaniach wiele troski poświęcaliśmy wizerunkowi naszej wsi, swą pracę ukierunkowaliśmy na tworzenie atmosfery zaangażowania społecznego i wzajemnego poszanowania. Przybyliśmy na to zebranie w przekonaniu dobrze spełnionego obowiązku wobec społeczności naszej wsi i gminy – mówił na wstępie prezes jednostki Jarosław Wydrowski. Jego opinię podzielali pozostali strażacy-ochotnicy, bo zarząd jednogłośnie otrzymał absolutorium za rok 2008. Słów uznania nie szczędzili też zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych, władz OSP różnych szczebli i policji.
Jak zaznaczał prezes, w ciągu minionych 12 miesięcy bardzo dużo się wydarzyło. Strażacy uczestniczyli w 68 akcjach ratowniczych, z tego: pięć stanowiły pożary, 62 miejscowe zagrożenia, a jeden alarm okazał się fałszywy. Najczęściej, bo ponad 40 razy, interweniowali druhowie Gerard Richert i Dariusz Kleina.
Stawiane sobie cele jednostka realizuje nie tylko poprzez akcje ratowniczo – gaśnicze, ale również angażując się w życie społeczne i duchowe wsi. Członkowie na terenie gminy i powiatu zabezpieczają imprezy masowe, biorą udział w uroczystościach strażackich, patriotycznych i religijnych, pogrzebach druhów, okolicznościach rodzinnych członków. Na wielu z nich furorę robiły goręczyński zaprzęg konny i zabytkowa sikawka.
Ponadto ochotnicy spotykali się wielokrotnie we własnym gronie, m.in. podczas spotkania wigilijnego, gdy poświęcono utworzone w remizie komputerowe centrum kształcenia, dzięki któremu mieszkańcy mogą bezpłatnie się kształcić i korzystać z internetu. Główną uroczystością był jednak huczny jubileusz 75-lecia działalności OSP i 25-lecia klubu Honorowych Dawców Krwi z udziałem wielu gości. Goręczyński klub honorowych krwiodawców prowadzony przez druha Ryszarda Szymańskiego to zresztą kolejna prężna dziedzina działalności jednostki. Warto też wspomnieć o sukcesach członków młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy zdobyli wiele laurów podczas zawodów sportowo-pożarniczych i turniejów wiedzy pożarniczej.
W omawianym okresie udało się zrealizować wiele zadań, m.in.: dokończyć modernizację poddasza, pozyskać nowy samochód, uzupełnić sprzęt i umundurowanie, co możliwe było dzięki wsparciu samorządu, różnych instytucji i sponsorów. Zarządowi udało się pozyskać łącznie ponad 100 tys. środków spoza budżetu gminy. Także i w tym roku liczą na hojność stałych sponsorów, ale jednostce pomóc może każdy przekazując na jej rzecz 1% podatku dochodowego.
Strażackie podsumowania i plany
KASZUBY/Goręczyno. W poczuciu wypełnionego obowiązku. Goręczyńskie OSP tworzyło w 2008 r. ponad 150 osób, jednostka liczy bowiem: 84 członków zwyczajnych, w tym dwie panie, 33 wspierających oraz trzech honorowych, a także 32 członków młodzieżowych drużyn pożarniczych.
- 22.03.2009 00:00 (aktualizacja 13.08.2023 16:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze