Nietypowość konsultacji polega na tym, że będą prowadzone z wykorzystaniem nowatorskiej metody Future City Game, opracowanej w Wielkiej Brytanii w ramach projektu British Council „Creative Cities”. Metodologię tę w Polsce wykorzystały m.in. takie miasta, jak Gdańsk, Łódź czy Warszawa, konsultując z mieszkańcami sposoby zagospodarowania publicznej przestrzeni.
Zgodnie z definicją, Future City Game to metodologia, która polega na tym, iż podczas zazwyczaj jednodniowego lub dwudniowego spotkania, w którym biorą udział przedstawiciele różnych środowisk, ale przede wszystkim mieszkańcy i ich reprezentanci, organizacje pozarządowe, urzędnicy oraz specjaliści, m.in. Architekci. Łącznie to 25 osób, które zostanie podzielonych na pięć grup. Podczas warsztatów wypracowywane są konkretne rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne dla danego miejsca (np. zagospodarowanie parku) lub problemu powiązanego z miejscem.
Warsztaty prowadzone są przez tzw. mistrza gry, który prowadzi uczestników przez kolejne etapy, na które składają się m.in.: analiza problemów globalnych i lokalnych oraz perspektyw miasta (gospodarczych, społecznych, ekologicznych, kulturowych), generowanie pomysłów na przyszłość oraz prezentacja na forum ostatecznych koncepcji wypracowanych w poszczególnych grupach. Końcowe rozwiązania są oceniane przez graczy i obserwatorów, a następnie wszyscy wspólnie wybierają najlepszy z zaproponowanych projektów i dyskutują na temat sposobów i możliwości jego realizacji.
W ciągu ostatnich 40-50 lat omawiany kompleks zdziczał – przejął cechy drzemiące w glebie na tej szerokości geograficznej – utracił najważniejsze założenia sprzed 100 lat na rzecz funkcji leśnej. Zaprzestano corocznego koszenia i wycinania młodych drzew, z czasem obszar stał się zarośnięty, nieprzejrzysty, a co za tym idzie - mało bezpieczny. I tak oto piękne 36-hektarowe „zielone płuca” miasta stały się miejscem mocno nieatrakcyjnym dla mieszkańców Malborka i turystów. Dziś nieliczne osoby odwiedzają ten teren na spacerach głównie z psami lub na porannym joggingu.
Chyba wszyscy jesteśmy zgodni: przyszedł czas na rozpoczęcie dużych prac rewaloryzacyjnych w całym parku. Mieszkańcy muszą ustalić priorytety społeczne, w jakim kierunku obszar ten powinien ewoluować. Ważne jest wytyczenie strategicznych lokalizacji inwestycji i, poza planami, należy sukcesywnie, kierując się hasłem pozytywistów, pracować u podstaw na rzecz przywrócenia dawnej świetności tego botanicznego ogrodu - uważa mgr inż. leśnictwa Michał Mroczkowski, który opiekuje się parkiem.
Teraz w sprawie największego zielonego terenu będzie mógł wypowiedzieć się niemal każdy. Burmistrz zaprasza chętnych mieszkańców Malborka do zgłoszenia swojego udziału w zaplanowanych na 30 lipca konsultacjach w sprawie zagospodarowania malborskich „zielonych płuc”.
- Zachęcamy przedstawicieli malborskich organizacji pozarządowych, a także wszystkie osoby aktywne, które na co dzień korzystają z parku i chcą podzielić się swoimi pomysłami dotyczącymi jego przyszłego funkcjonowania. Zgodnie z metodologią gry, poszczególne grupy tworzone są przy zachowaniu kryterium różnorodności uczestników, a liczba miejsc jest ograniczona. O wzięciu udziału w warsztatach zadecyduje w pierwszym rzędzie kolejność zgłoszeń - informuje Aleksandra Kapejewska, naczelnik Biura ds. Kontaktu z Mediami i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Malborka.
Ale zgłosić się jeszcze można, lista zostanie zamknięta najpóźniej w połowie przyszłego tygodnia. Wystarczy wysłać e-mail pod adresem: [email protected], w tytule wiadomości wpisując „Future City Game”. W zgłoszeniu należy podać swoje imię i nazwisko. Niezbędnym elementem zgłoszenia będzie także krótki opis (kilka zdań) motywujący chęć wzięcia udziału w grze.
Reklama
Malborczycy mogą zdecydować o przyszłości parku
MALBORK. To propozycja dla tych, którym leży na sercu malborski park. Mogą wziąć udział nietypowych konsultacjach, podczas których będzie można zgłosić swój pomysł na dalsze funkcjonowanie malborskiej zielonej wyspy.
- 21.07.2011 19:20 (aktualizacja 01.04.2023 07:17)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze