Malborskie Towarzystwo Polsko - Niemieckie po raz kolejny stara się pokazać dodatkowe możliwości rozwoju Malborka, zwłaszcza jeśli chodzi o turystykę. Sposobem na to może być przystąpienie do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, związku, który – jak sama nazwa wskazuje – łączy ze sobą miasta, gdzie dominuje średniowieczna cegła.
- Tego typu architektura jest rozpowszechniona, ale i ograniczona do okolic Bałtyku – opowiadał Christoph Pienkoss, dyrektor Biura Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. - Na szlaku można poznać wielorakość kultur z krajów, które mimo wszelkich różnic, splecione są ze sobą historią. Dzięki podobieństwom w architekturze, można dostrzec, jak bardzo łączy je wspólna kultura. Nawet współczesny turysta dojdzie - oglądając te zabytki - do wniosku, że choć widzi je po raz pierwszy, tkwi w nich coś znajomego. Poprzez te budowle tworzono niegdyś, wyrażano i utrwalano międzynarodową tożsamość kulturową, która opierała się na podobieństwach religijnych i ekonomicznych. To, że w dalszym ciągu dostrzegamy te podobieństwa, jest jedną z najważniejszych idei Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego – przekonywał gość TPN.
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego powstał m.in.dzięki niemieckiemu projektowi, na który pozyskano unijne fundusze. Celem, który chce realizować organizacja jest rozpowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym w szerokich kręgach.
- Chodzi o to, żeby pokazać bogactwo architektury gotyku ceglanego, ale i dorobek kulturalny państw, miast, w których zabytki stoją – mówił Pienkoss. – Chcemy stworzyć doskonały produkt turystyczny. Dla każdego. Czy to ścieżki rowerowe, czy szlaki piesze, a do tego foldery z pełną informacją o tym, gdzie nocować, jeść i co warto zobaczyć.
Prezentacja berlińczyka jest drugą już próbą Towarzystwa Polsko - Niemieckiego pokazania władzom miasta kolejnych możliwości rozwoju turystycznego. Pierwsza próba dotyczyła wstąpienia Malborka do Nowej Hanzy, związku, którego celem jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich.
Reklama
Malbork zaproszony do wejścia na ceglany szlak
MALBORK. - Chodzi o to, by pokazać korzyści i efekty działania w sieci – powiedział podczas prezentacji multimedialnej Christoph Pienkoss z Berlina. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego skupia miasta, regiony i budowle głównie wzdłuż basenu Morza Bałtyckiego. Celem związku jest rozwijanie turystyki kulturowej na tymże szlaku.
- 05.08.2010 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 02:58)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze