Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku rozpoczęła już digitalizację, czyli skanowanie i obróbkę cyfrową, „Gazety Malborskiej.” Jednak plany sięgają o wiele dalej. Czytelnicy będą mogli za pośrednictwem internetowej witryny biblioteki odszukać zarówno pierwsze, jak i nowe wydania „Gazety”.
- W 2009 r. rozpoczęliśmy digitalizację „Gazety Malborskiej” za pośrednictwem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Do chwili obecnej mamy zdigitalizowane lata 1990-2004. Głównym celem przedsięwzięcia jest zamieszczenie roczników gazety w wersji elektronicznej na stronie biblioteki: www.biblioteka.malbork.edu.pl. Z chwilą, gdy Wydawnictwo Pomorskie wyraziło zgodę na publikację „Gazety Malborskiej” na naszej stronie, zapoczątkowaliśmy prace przygotowujące do sukcesywnego zamieszczania roczników. Od przyszłego roku planujemy rozpocząć chronologiczne publikowanie czasopisma, począwszy od najstarszych egzemplarzy – wyjaśnia Irena Pastwa, dyrektor biblioteki miejskiej w Malborku.
Takie rozwiązanie sprawi, że dostęp do gazety będzie miał każdy internauta z domu czy biura.
- Digitalizacja i udostępnienie gazety on- line umożliwi indywidualną pracę w domu, bez obowiązku dostosowywania się do godzin pracy biblioteki. Z zasobów prasy będzie mogło jednocześnie korzystać wiele osób, z pominięciem kolejki obowiązującej w czytelni. Zbiory upowszechniane w wersji elektronicznej uchronią od zniszczenia archiwizowaną w naszej Czytelni Popularnonaukowej papierową wersję czasopisma. Tym przedsięwzięciem wyjdziemy naprzeciw nie tylko potrzebom studentów piszących prace licencjackie i magisterskie, ale i innych osób zajmujących się dokumentowaniem różnych aspektów życia naszego regionu – uważa Irena Pastwa. - „Gazeta Malborska”, będąca swoistym kompendium wiedzy o życiu lokalnym, już do tej pory była często wykorzystywanym materiałem źródłowym, podawanym jako bibliografia do prac naukowych.
Jak się okazuje, na podstawie zawartych informacji w „Gazecie Malborskiej” powstała już praca magisterska „Problematyka kulturalna miasta na łamach Gazety Malborskiej w latach 1990- 2003”, a inne są w przygotowaniu.
- Aktualnie pisane są prace o panu Marku Stokowskim oraz o funduszach europejskich pozyskiwanych przez miasto Malbork. „Gazeta Malborska” jest materiałem źródłowym, ponieważ jest w niej najwięcej tego typu informacji – dodaje dyrektor biblioteki.
Gazeta w formie tradycyjnej nadal cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony czytelników, korzystających z bibliotecznych zbiorów.
- W środę gazetę można czytać na miejscu i korzysta z tego 20- 30 osób. Od czwartku wypożyczamy „Gazetę Malborską” do domu. Oprócz tego gazeta jest dostępna w czytelni na Starym Mieście - dodaje Irena Pastwa.
Reklama
Gazeta trafi do sieci
POMORZE. Informacje z „Gazety Malborskiej” można przeczytać na Portalu Pomorza, ale w przyszłości będzie można w Internecie odnaleźć nawet archiwalne wydania naszego tygodnika i przeczytać od deski do deski całą gazetę.
- 14.10.2010 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 13:27)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze