Centrum Malborka pulsuje życiem. Od ubiegłego piątku, przynajmniej trzy razy dziennie, wodno-muzyczny spektakl w "wykonaniu" malborskiej fontanny przyciąga dziesiątki widzów. W piątek, w dniu fety związanej z otwarciem deptaka, były ich setki. Mimo, że nie wszystkie prace w sercu miasta zostały zakończone, uroczystość celowo zorganizowano w ostatni dzień roku szkolnego
- Chcieliśmy, żeby to było dziś - powiedział w piątek burmistrz Andrzej Rychłowski. - Żeby nasza młodzież, przed wyjazdem na wakacje, mogła się zaprezentować.
Podczas części oficjalnej, na scenę poproszono i wyróżniono tych, którzy przyczynili się do zmiany serca miasta oraz ludzi szczególnie zasłużonych, którzy wkładali dary do tzw. skrzyni czasu, która ma zostać otwarta dopiero za 50 lat.
Wśród osób, które złożyły pamiątki w kapsule, był m.in. Tadeusz Woźny, wieloletni samorządowiec, a przede wszystkim działacz na rzecz honorowego krwiodawstwa.
- Oddaję medal honorowego krwiodawcy - powiedział. - Jest w nim symboliczna kropla krwi, która promieniuje dobrą energią.
Starosta malborski, Mirosław Czapla, do skrzyni dla potomnych włożył materiały informacyjne: insygnia i przesłanie dla przyszłych pokoleń oraz informacje o sytuacji ekonomicznej i budżecie powiatu.
- Wojsko na stałe wpisało się w krajobraz miasta, dlatego do skrzyni wkładam symbol rodzaju wojsk, które tu stacjonują - drążek sterowy MIG-a oraz fotografię zrobioną dla lotniczych pokoleń - powiedział płk. Robert Dziadczykowski, dowódca 22 Bazy Lotniczej w Malborku. - A w rozkazie zapisano polecenie zbiórki 19 czerwca 2057 roku - zapowiedział dowódca.
Również przedstawiciel innych mundurów, szef malborskiej komendy policji, mł. insp. Ryszard Borkowski, złożył do "skrzyni czasu" przesłanie do mieszkańców i przyszłych policjantów, aby bezpieczeństwo utrzymało się na tym samym poziomie co dziś, oraz pamiątkę z nadania sztandaru malborskiej KPP.
- Cieszymy się, że się wiele dzieje. Zamek dostał nawet młodszego brata, który stoi na rogu ul. Solnej - żartem skomentował pojawienie się minizamku Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego. - Do skrzyni wkładam statuetkę odlaną 11 lat temu z okazji wpisania zamku na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
Do kapsuły czasu trafiło jeszcze wiele cennych przedmiotów, szczególnych dla Malborka i jego mieszkańców. Ciekawostką jest natomiast niewątpliwy prezent dla użytkowników laptopów i Internetu, bowiem na całym deptaku można skorzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci. Przebudowa centrum miasta kosztowała ok 18 mln zł, z czego 6 mln zł pochłonęło pierwsze rondo wraz z infrastrukturą podziemną.
Fanfary z fontanny i balony od szczudlarzy na otwarcie deptaka
MALBORK. - Nowa przestrzeń publiczna w sercu miasta ma bić dla wszystkich mieszkańców - tymi słowami przywitał malborczyków burmistrz Andrzej Rychłowski podczas uroczystości oddania do użytku Placu Miejskiego - deptaka na ul. Kościuszki.
- 24.06.2009 23:08 (aktualizacja 15.08.2023 01:12)
Napisz komentarz
Komentarze