Wyroby rzemiosła artystycznego, prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych, możliwość zakupu produktów regionalnych to tylko niektóre z licznych ofert skierowanych do gości festynu.
Impreza zorganizowana przez wspólnoty działające przy parafii cieszyła się dużym powodzeniem.
Caritas zorganizował loterię fantową, w której główną nagrodą był odtwarzacz DVD, oraz sprzedaż domowych wypieków – palce lizać! Na smakoszy czekał również chleb, smalec i małosolny ogórek, a także grillowane pieczyste.
W sobotę swoją ofertę prezentowali handlowcy, wśród których uwagę zwracały wyroby rzemiosła artystycznego – koronki i wiklina, twórczość osób niepełnosprawnych oraz stoisko konfraterni, na którym degustowano wina, nalewki i miody pitne domowej roboty państwa Barbary i Ireneusza Grocholskich ze Słupska. A po degustacji warto było się zaopatrzyć w wyśmienite trunki, oj warto. Dość powiedzieć, że w tegorocznej edycji konkursu „Nasze dziedzictwo regionalne” w Gdańsku-Oliwie pani Barbara Grocholska otrzymała pierwsze miejsce w kategorii napojów za likier na płatkach róży.
Na scenie zamontowanej przy kościele – ukłony dla Miejskiego Domu Kultury – wystąpiły zespoły folklorystyczne i młodzieżowe oraz uczestnicy konkursu karaoke. Udział mógł wziąć każdy odważny. Najmłodsi parafianie i goście uczestniczyli w konkurencjach sportowo-sprawnościowych.
– Chcemy, aby parafia jednoczyła wszystkich, nie tylko ludzi wierzących – mówili przedstawiciele Akcji Katolickiej, głównego organizatora jubileuszowych obchodów – nawiązaliśmy ściślejszą współpracę z Urzędem Miasta oraz zaktywizowaliśmy różne wspólnoty parafialne. To sposób na promocję zarówno parafii, jak i Malborka. Działamy od jesieni ubiegłego roku i to nie pierwsza impreza, którą organizujemy. Dwukrotnie mieliśmy okazję zwiedzać nasz zamek, byliśmy z wizytą na lotnisku w Królewie, zorganizowaliśmy wyjazd do Górki Klasztornej i majówkę w Zielonce Pasłęckiej. Obecnie pracujemy nad kroniką parafii, którą planujemy wydać na jesieni tego roku.
W niedzielę uroczystą mszę św. dziękczynną odprawił bp pomocniczy elbląski ks. Józef Wysocki.
Jeśli nie będzie małżeństw, jeśli nie będzie rodzin, to istnienie parafii traci sens – powiedział w homilii ks. Józef Wysocki. – Dziękujemy Bogu za tę wspólnotę, gdyż najważniejszym zadaniem jest budowanie Kościoła żywego. Po co nam budynek, jeśli nie będzie w nim ludzi? Sensem istnienia i funkcjonowania parafii jest doprowadzenie człowieka do sakramentu chrztu, by skąpany w źródle odrodzenia, wzrastał w wierze i otrzymał życie wieczne.
– Czy rzeczywiście jesteśmy społeczeństwem katolickim, czy już misyjnym? – pytał bp Wysocki. – Trzeba budować dom swego życia na Bożym Słowie. To jest fundament. Pozwólmy, by światło Ewangelii prześwietlało nasze życie.
Od sześciu lat funkcję proboszcza sprawuje ks. Józef Miciński. Stara się, by parafia była duchową wspólnotą.
– W większości mieszkają tu ludzie młodzi – mówi ks. Józef Miciński. – A w dzisiejszych czasach przyciągnąć młodych do Kościoła to nie lada wyzwanie. Staram się wykształcić w wiernych świadomość, że parafia jest naszym wspólnym dobrem, że świeccy są solą lokalnego Kościoła. Wydaje się, że masowość wiary mamy już za sobą i teraz należy zadbać o jakość wspólnoty parafialnej – podkreśla.
Z okazji jubileuszu parafia wybiła okazjonalną monetę o nominale 9 zł. Jedyny srebrny numizmat tego rodzaju został zlicytowany na aukcji za sumę 70 zł.
Dochód z festynu zostanie przeznaczony na dalszą budowę parafialnego kościoła.
* * *
Parafię pw. św. Urszuli Ledóchowskiej erygował 1 lipca 1989 r. abp Edmund Piszcz, ówczesny metropolita warmiński. Po nowym podziale administracyjnym Kościoła należy ona do diecezji elbląskiej. Na terenie parafii mieszka ponad 8 tys. ludzi. W parafii działa kilka wspólnot: Żywy Różaniec, Grupa Fatimska, koło przyjaciół Radia Maryja, Caritas, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Św., grupa biblijna, Eucharystyczny Ruch Młodych, zespół muzyczny Laudate Dominum, biblioteka parafialna.
20. rocznica powstania parafii św. U. Ledóchowskiej
MALBORK. Jubileusz z festynem. W sobotę i niedzielę bawili się mieszkańcy osiedla Południe na jubileuszowym festynie zorganizowanym przez parafię św. Urszuli Ledóchowskiej w dwudziestą rocznicę jej powstania.
- 29.06.2009 00:00 (aktualizacja 15.08.2023 01:12)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze