Przez półtorej godziny podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Jerzy Szałach przedstawiał informację o najważniejszych inwestycjach prowadzonych na terenie gminy. Większość realizowanych i przygotowywanych do realizacji projektów ma zostać ukończonych do końca roku 2010. Jeśli uda się wszystko, co planują włodarz i radni, Nowy Staw już nie będzie tym samym miastem.
– Małym gminom trudno jest się przebić w walce o unijne dotacje – mówi burmistrz Szałach – dlatego tym bardziej cieszy fakt, że tylko na dwa projekty – kampanię promocyjną Żuław i rewitalizację zabytków w mieście, zwłaszcza na kapitalny remont poewangelickiego kościoła, otrzymaliśmy ponad 5 mln. dofinansowania. To jedna piąta sumy przeznaczonej do podziału dla samorządów.
Turystyczny renesans Żuław
Promocja Żuław będzie realizowana przez sześć gmin: Nowy Staw, Stare Pole, Stegna, Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Nowy Dwór Gdański. W ramach projektu zostanie wykonany system informacji miejskiej oraz turystycznej, czyli oznakowanie ulic, ustawienie gablot informacyjnych, wydrukowanie materiałów promocyjnych i opracowanie gadżetów. W roku przyszłym gmina planuje zakup profesjonalnej sceny muzycznej, udział w targach turystycznych, zamówienie spotu reklamowego i krótkiego filmu o mieście.
Rewitalizacja zabytków obejmuje głównie remont „Ołówka” i jego adaptację dla życia kulturalnego gminy. Ma powstać w nim galeria żuławska oraz ma być też miejscem ciekawych imprez kulturalnych.
Jednym z najciekawszych przedsięwzięć jest planowana budowa tzw. mariny przy rzece Świętej na terenach OSiR-u. Inwestycja obejmuje budowę pola biwakowego, parkingu oraz przystani dla kajaków i rowerów wodnych. Dodatkowo zostanie rozbudowany istniejący budynek, w którym ma się znaleźć schronisko, powiększona siłownia i całe zaplecze socjalne.
– Przede wszystkim chodzi o zwiększenie atrakcyjności miasta pod względem turystycznym i krajoznawczym – podkreślał burmistrz – marszałek Jan Kozłowski dał jasno do zrozumienia, że pod tym kątem można pozyskać pieniądze. Projekt na pewno nie rozpocznie się w roku bieżącym, bo najpierw musimy wygospodarować środki własne na rozpoczęcie prac. Jeśli się uda, to w tym roku ogłosimy przetarg na wykonanie robót.
Radny Witold Nowicki zaznaczył, że aby marina spełniała swoją rolę, należy w większym stopniu zadbać o drożność rzeki Świętej, mogącej być znakomitym szlakiem wodnym dla turystów.
Na remont czeka już od dawna budynek Nowostawskiego Ośrodka Kultury. Obecny stan techniczny obiektu nie pozwala bowiem na odkładanie tego w nieskończoność. Wniosek o dofinansowanie projektu złożony do Urzędu Marszałkowskiego został rozpatrzony pozytywnie, a drugi czeka na weryfikację w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Schetynówki” i ratownictwo
Gmina przystępuje również do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, w ramach którego chce uzyskać fundusze w wysokości około 4 mln. na remont ulic Westerplatte i Mickiewicza. Są to drogi wylotowe z miasta w kierunku Malborka i Tczewa, których nawierzchnię stanowi kostka – przekleństwo wszystkich kierowców. Wymiana nawierzchni, ciąg rowerowo-pieszy i oświetlenie to prace zaplanowane w projekcie.
Na złożenie czekają wnioski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego o wsparcie finansowe budowanego już w mieście kompleksu Zintegrowanych Służb Ratowniczych. Koszt dofinansowania ma wynieść 7 mln. W pierwszym etapie zbudowana została remiza OSP, która będzie tworzyć całość wraz z budynkiem policji oraz salą wielofunkcyjną o kubaturze 600 m2. Druga część projektu zakłada realizację nowych pomieszczeń dla ośrodka zdrowia z oddziałem pomocy doraźnej oraz garaże dla gimbusów. Jak wynika z uzyskanych przez nas informacji wnioski te będą rozpatrywane na jesieni.
Zlokalizowanie służb ratowniczych w jednym miejscu ma służyć mieszkańcom naszego powiatu, zwłaszcza tym żyjącym dalej od Malborka. Niestety, nasze województwo znajduje się w krajowej czołówce wypadków drogowych. Rocznie jest ich ponad 3000. Notujemy również ponad 300 pożarów.
Za nową remizą strażacką powstanie kolejne miejsce na wypoczynek, rekreację i imprezy typu festyny, zloty, koncerty. Teren zostanie utwardzony, pojawią się ławki i zieleń, a część placu zamieni się w skatepark, gdzie swoje umiejętności będą mogli szlifować miłośnicy jazdy ekstremalnej na deskorolkach, rolkach czy rowerach.
– Do tego projektu również otrzymamy dofinansowanie w wysokości 800 tys. złotych – zapewnia burmistrz Szałach.
Na wykonanie czekają jeszcze inne prace: remont i przebudowa SP w Świerkach, modernizacja sieci wodociągowej w Lubstowie i remont dróg śródpolnych Świerki – Martąg.
Przemyślane ryzyko
Planowane inwestycje to bardzo odważny krok – a raczej skok – do przodu. Czy władze nie obawiają się, że gmina nie wytrzyma takiego obciążenia finansowego? Oprócz zdobywanych środków zewnętrznych samorząd musi przecież zabezpieczyć na inwestycje środki własne. Budżet gminy już teraz pęka w szwach, jego zadłużenie sięga 48 %, a dopuszczalna wysokość 60 % jest blisko.
– Środki własne są sukcesywnie zabezpieczane na poczet prowadzonych i przyszłych inwestycji – uspokaja Jerzy Szałach – a kredyty bankowe, których poręczenie stanowią pozyskane przez nas dofinansowania z RPO, nie powodują obciążenia budżetu. Należy też podkreślić, że wszystkie przedsięwzięcia mają służyć mieszkańcom i gościom odwiedzającym naszą gminę. Miejmy nadzieję, że będzie ich coraz więcej.
Co z ciepłownią?
Radni podjęli również decyzję, dotyczącą dalszych losów Zakładu Ciepłowniczego, wyodrębnionego z likwidowanej jednostki budżetowej Administracja Domów Mieszkalnych, zgadzając się na powołanie spółki ciepłowniczej, do której gmina wniesie majątek i obejmie udziały. Po rejestracji zakładu w sądzie, ma on w sierpniu zostać wystawiony na sprzedaż. Też w sierpniu wyjaśni sprawa prywatyzacji pozostałej części ADM-u.
W sprawach personalnych radni stwierdzili wygaśnięcie mandatu radnego Janusza Brylowskiego, z powodu złożenia przez niego rezygnacji z dniem 31 maja. Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej odbędą się na jesieni.
* * *
32.625.200 – na taką sumę opiewają projekty gminne
20.863.468 – na taką sumę gmina złożyła wnioski o dofinansowanie
Reklama
Miliony dla gminy
NOWY STAW. Ponad sześć milionów złotych dofinansowania na rozpoczęte projekty pozyskała gmina w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Do końca bieżącego roku zostaną złożone kolejne wnioski o dofinansowanie na sumę ponad dziesięciu milionów.
- 10.07.2009 00:00 (aktualizacja 07.08.2023 04:59)
Napisz komentarz
Komentarze