Mieszkańcy są świadkami niezwykłego wydarzenia, których głównymi bohaterami są miłośnicy języka esperanto. W dniach 1-5 sierpnia odbywa się w Malborku Post-Kongreso de UEA, czyli Spotkanie Pokongresowe, tuż po Światowym Kongresie Esperanta, które odbywa się w Białymstoku w związku ze 150 rocznicą urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanta. Zjechało tam ponad 2 tys. zwolenników tego języka z całego świata. Tuż po zakończeniu białostockiego kongresu, część jego uczestników przyjechała do Malborka.
- Mamy gości z 27 krajów świata, ze wszystkich kontynentów, m.in. z Australii, Tasmanii, Japonii, Iranu, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Egiptu, Senegalu. Patronat nad Post-Kongreso objął Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP – wymienia Edward Kozyra, szef Malborskiego Koła Esperantystów Kastelo. - Jest to doskonała okazja do promocji Pomorza i wielokulturowego Malborka.
Spotkanie w Malborku nie jest przypadkowe. W sierpniu 1909 r. w kamieniczce „Pod Złotym Orłem”, tuż przy staromiejskim Ratuszu, zawiązało się pierwsze w mieście koło esperanckie. Pierwszym udokumentowanym Polakiem- esperantystą w Malborku był Bernard Binnebesel, aktywny esperantysta od 1916 r.
- Ten fakt chcemy uczcić odsłonięciem kamienia z okazji 100-lecia esperanta w Malborku w miejscu nie istniejącej już kamieniczki z informacją w językach esperanto, polskim i niemieckim - mówi Edward Kozyra.
Uroczystość odbędzie się 3 sierpnia. Ok. godz. 13 na Starym Mieście symbolicznego odsłonięcia kamienia dokonają marszałek Bogdan Borusewicz, prof. Probal Dasgupta, przewodniczący Światowego Związku Esperanto i Arkadiusz Binnebesel, syn pierwszego Polaka – esperantysty. To dopiero początek malborskich obchodów.
- W Parku Świata na skwerze Esperanto w imieniu Wielkiej Brytanii posadzi drzewko platan i odsłoni kamień “BRITIO” . dr John C. Wells (profesor fonetyki języka angielskiego na Uniwersytecie Londyńskim będący również przewodniczącym Akademii Esperanta). W imieniu Indii aktualny Przewodniczący Światowego Związku Esperanto prof. dr Probal Dasgupta (profesor interlingwistyki na Uniwersytecie w Kalkucie), posadzi tulipanowiec i odsłoni kamień “BARATO”. Kamień „USONO” w imieniu Stanów Zjednoczonych odsłoni wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. Prof. dr Zbigniew Antoni Kruszewski (Teksas-Universitato w El Paso) posadzi grab, gdyż drzewo to upamiętni jego dziadka, Antoniego Grabowskiego, zwanego Ojcem Poezji Esperanckiej. To on m.in. przetłumaczył na esperanto „Pana Tadeusza” - „Sinjoro Tadeo” - informuje Edward Kozyra. - Na zakończenie uroczystości przeniesiemy się ponownie na Stare Miasto, gdzie na Trakcie Jana Pawła II odsłonimy kamień i dąb „VATIKANO” poświęcony papieżowi-esperantyście Janowi Pawłowi II. Będzie to już 41 obiekt związany z esperantem w Malborku.
Esperantyści z całego świata w Malborku
MALBORK. Goście z 27 krajów położonych na pięciu kontynentach zjechali do grodu nad Nogatem, by świętować 100-lecie obecności ruchu esperanckiego w Malborku. 3 sierpnia ok. godz. 13 na Starym Mieście symbolicznego odsłonięcia kamienia dokonają marszałek Bogdan Borusewicz, prof. Probal Dasgupta, przewodniczący Światowego Związku Esperanto i Arkadiusz Binnebesel, syn pierwszego Polaka – esperantysty.
- 03.08.2009 00:10 (aktualizacja 15.08.2023 04:49)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze