W ubiegłym tygodniu wiceburmistrz Jerzy Skonieczny spotkał się z Tadeuszem Wojszkunem, szefem sztumskiego szpitala.
– Ponieważ szpital sztumski od 1 września br. przekształca się w Szpital Polski Sztum Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, a znajdują się w nim takie oddziały, które nie znajdują się w szpitalu malborskim, jak choćby oddział neurologiczny, spotkałem się z dyrektorem Wojszkunem, aby omówić sprawy związane z tym właśnie przekształceniem. Przedstawiłem moje obawy oraz obawy mieszkańców Malborka, czy nie będzie ograniczenia przyjmowania tam pacjentów – wyjaśnia Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka.
Wcześniej uwagi do przekształceń sztumskiej lecznicy miał Dariusz Duda, radny powiatowy. Zdaniem samorządowca, uchwała Rady Powiatu Sztumskiego narusza prawa obywateli powiatu malborskiego. Chodzi o zapis, który gwarantuje korzystanie z usług medycznych wyłącznie mieszkańcom sąsiedniego powiatu.
- Uważam, że jako Rada Powiatu Malborskiego powinniśmy wyrazić swoje
wspólne zdanie w sprawie praw naszego powiatu, które w tej uchwale są naruszone – przekonywał radny Dariusz Duda.
Ostatecznie jednak nic takiego się nie stało, tym bardziej, że samorząd powiatu malborskiego otrzymał do zaopiniowania projekt uchwały sztumskiej Rady Powiatu dwa dni po tym, jak została już przegłosowana przez tamtejszych radnych. Zarząd Powiatu Sztumskiego podpisał ostatecznie umowę na dzierżawę swojej lecznicy z firmą Szpitale Polskie SA.
– W związku z podpisaną umową nasza spółka została operatorem szpitala. Właścicielem szpitala pozostaje powiat sztumski. Szpital nie został więc sprywatyzowany. Działania samorządu powiatu sztumskiego eksperci rynku zdrowia definiują jako komercjalizację szpitala, czyli przystosowanie jego struktury i formy działalności do warunków rynkowych. W takich warunkach działają wszystkie polskie szpitale, a forma samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do warunków rynkowych przystosowana nie jest, jak podkreślają zgodnie eksperci rynku zdrowia – czytamy w oświadczeniu zarządu spółki Szpitale Polskie. - Pragniemy także podkreślić, iż Szpital Polski Sztum NZOZ będzie świadczył usługi przede wszystkim na rzecz osób objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym zarządzanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zatem pacjenci za świadczenia finansowane przez NFZ nie będą dodatkowo płacić. Jako operator szpitala, zobowiązani jesteśmy do zapewnienia kontynuacji świadczeń medycznych bez istotnego ograniczenia ich dostępności i jakości. Nie przewidujemy zamykania oddziałów, a na wynik finansowy patrzymy z punktu widzenia szpitala jako całości, a nie "rentownych" "nierentownych" oddziałów. Pracownicy zostaną przejęci w całości na podstawie odpowiednich przepisów oraz zapisów umowy.
Napisz komentarz
Komentarze