- Piszę wiersze od trzech lat – powiedziała laureatka – tematycznie dotyczą miłości, smutku, przebaczenia. Czerpię też z moich osobistych doświadczeń życiowych, a nie zawsze były one miłe. To moje pierwsze wyróżnienie, mimo że jeszcze w gimnazjum brałam udział w konkursach.
Do wzięcia udziału w konkursie zachęciła ją polonistka - pani Weronika Wojciechowska.
– Mariola to osoba bardzo otwarta na różne działania. Taka „społecznica” – mówi nauczycielka. – Chętnie bierze udział uroczystościach szkolnych i religijnych, gdyż wspólnie działamy też w tutejszej parafii. Diecezjalny zespół Pro Christ ogłosił konkurs fotograficzny, plastyczny i literacki tematycznie związany z posłannictwem chrześcijan we współczesnym świecie. Mariola wybrała temat: „Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością – czy można wszystko przebaczyć?”. Spróbowała i udało się.
Młoda poetka lubi poezje Mickiewicza. Jej drugą pasją jest śpiew; słucha muzyki Beaty Kozidrak, Czesława Niemena i poezji śpiewanej.
- Rokuje dobrze na przyszłość – śmieje się polonistka – to taki diamencik do oszlifowania.
***
Pro Christ znaczy Dla Chrystusa. To ruch skupiający chrześcijan różnych wyznań. Od 1993 r. z ich inicjatywy organizowane są kilkudniowe spotkania ewangelizacyjne ProChrist transmitowane poprzez łącza satelitarne na całą Europę. Dotychczas odbywały się kolejno w Lipsku (1995), Norymberdze (1997), Bremie (2000) i w Essen (2003). W marcu 2006 roku około 1,5 miliona ludzi w 1250 miejscach odbioru z 20 krajów Europy mogło przeżywać spotkania ProChrist transmitowane z monachijskiej hali olimpijskiej.
W 1993 r. Stowarzyszenie Ewangeliczne Billy’ego Grahama zorganizowało kampanię ewangelizacyjną dla Europy pod nazwą ProChrist. Na miejsce akcji, spośród krajów europejskich, stowarzyszenie wybrało Niemcy, które po upadku muru berlińskiego odbudowywały na nowo swoją państwową i duchową tożsamość. Spotkanie odbyło się na stadionie w Essen i było transmitowane do 140 miejsc przekazu głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Mówcą był Billy Graham, a w akcję zaangażowało się wiele kościołów i wspólnot chrześcijańskich różnych wyznań. Organizatorzy zaplanowali ProChrist jako wydarzenie jednorazowe, jednak niemieccy współpracownicy postanowili ją kontynuować, a stowarzyszenie Billy’ego Grahama zgodziło się na jej przejęcie. Transmisją ProChrist z Essen zainteresowała się także grupa księży z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a dzięki staraniom ks. Marcina Undasa udało się przygotować tłumaczenie i odbiór w 11 miejscach naszego kraju. Polska obok Niemiec, Austrii i Szwajcarii jest krajem, w którym wieczory ProChrist odbywają się nieprzerwanie od 1993 roku. Od 1997 koordynatorem akcji w Polsce jest Centrum Misji i Ewangelizacji.
Tegoroczna edycja Pro Christ miała miejsce kilka dni temu od 6 do 13 kwietnia.
***
Nagrodzony wiersz Marioli Siembidy
„TY”
Mówię ci, że jestem – Ty mnie nie zauważasz
Oddycham – Ty tego nie widzisz
Dotykam – Ty jednak tego nie czujesz
Mówię – Ty udajesz, że nie słyszysz
Mówię, że potrafię kochać
Ty mówisz, że potrafisz nienawidzić
Ja zaczynam płakać
A Ty się łez wstydzisz
Odchodzę, nie próbujesz mnie zatrzymać
Macham, nawet nie mówisz Żegnaj
Gdy znikam, zaczynasz szlochać
Gdy wracam, mówisz, że umiesz kochać
Nie wierzę – Ty mnie zapewniasz
Nie słucham, Ty jednak łkasz dalej
Pytam, dlaczego to robisz
Odpowiadasz, że kochasz
Gdy odchodzę, pokazujesz dumę
Gdy mnie nie ma, dopiero rozumiesz
Umieram, kłamstwo płynie ci z oczu
Prosisz o przebaczenie, lecz ja nie wiem czy umiem przebaczać
Odchodzę na zawsze, Ty tego nie rozumiesz
Łkasz przebaczeniem – ja nie umiem wybaczyć
Powoli cię tym zabijam – nie umiem przestać
Choć miłość przebacza – ja nie umiem…
Autorka: Mariola Siembida
Konkurs Pro Christ - poetycko o przebaczeniu
NOWY STAW. Trzecie miejsce zdobyła Mariola Siembida – uczennica pierwszej klasy technikum architektury krajobrazu – w konkursie literackim zorganizowanym przez zespół ewangelizacyjny Pro Christ diecezji elbląskiej. Nadesłany wiersz młodej poetki „TY” znalazł uznanie w oczach jurorów i jest to pierwszy duży sukces Marioli na niwie literackiej.
- 16.04.2008 00:01 (aktualizacja 14.08.2023 02:50)
Napisz komentarz
Komentarze