Udzielanie absolutorium dla burmistrza, to nic innego, jak stwierdzenie, że w kasie miasta wszystko się zgadza. Uchwała budżetowa jest bowiem planem dochodów i wydatków, których głowa miasta musi się trzymać. Sprawozdanie tylko potwierdza później, że finansowy drogowskaz Rady Miasta zadziałał i włodarz dotarł do końca grudnia bez większych problemów.
- Absolutorium to odniesienie wykonania budżetu do planu - stwierdził radny Kazimierz Pietkiewicz. - Już w poprzedniej kadencji zwracałem uwagę, że budżet będzie zawsze wykonany, bo na koniec grudnia wprowadzamy w nim zmiany (do końca kwietnia tegoroczna uchwała budżetowa była już aktualizowana dziewięciokrotnie – przyp. red.). Ale po raz pierwszy naniesione przez nas poprawki dotyczyły zwiększenia, gdy poprzednio polegały na obniżaniu, by bilans wyszedł później na zero.
Co mówią dochody
Komisja Rewizyjna, która przy okazji zatwierdzania sprawozdania finansowanego ma zwykle pełne ręce roboty, wnioskowała o udzielenie absolutorium. Tyle, że tym razem nie było zbyt wielu informacji do weryfikowania.
- Komisja nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości – ogłosił radny Krzysztof Grylak, szef Komisji Rewizyjnej.
Jak wynikało z dokumentów przygotowanych przez służby finansowe magistratu, w 2007 roku dochody zrealizowane zostały w 103,21 proc. a wydatki – w 92,2 proc. w stosunku do planowanych. Ale gdyby nie aktualizacje, okazałoby się, że w jednym przypadku - gospodarce mieszkaniowej - dochody zostały zrealizowane aż w 297 proc.! Jednak by uniknąć takich anomalii, wprowadzone zostały stosowne poprawki.
- W ten sposób, po zmianach, dochody zostały zrealizowane w 105 proc. – chwalił burmistrza radny Stanisław Berliński, który zwrócił uwagę na jeszcze jedną pozycję sprawozdania.- Ściągalność podatków lokalnych wyniosła 163 proc. To ewenement, na który złożyły się zaległości spółki Index, która co prawda część, ale uregulowała. Więc nie obniżaj pan takiej ściągalności – życzył rajca Andrzejowi Rychłowskiemu.
Radnemu Berlińskiemu zaimponowała także wysokość odsetek na lokatach bankowych, która na koniec 2007 roku przekroczyła 843 tys. zł.
- Świadczy to o kwotach, które zostały zgromadzone na kontach – mówił samorządowiec.
Radny Zdzisław Leszczyński zauważył, że nastąpił także wzrost w pozycji „udział w podatku dochodowym od osób fizycznych”.
- W ubiegłym roku osiągnął on 108 proc. w stosunku do tego, co było planowane, a to oznacza, że mieszkańcom dzieje się lepiej. Pozytywne jest także to, że udział w podatku od osób prawnych wyniósł 163 proc. planu, czyli, że i podmioty więcej płacą. Może to niezależne od nas, ale bezpośrednio to odczuwamy – stwierdził Zdzisław Leszczyński.
Zgoda buduje
Radni kręcili trochę nosem na to, że planowane wydatki nie zostały zrealizowane w całości.
- Inwestycje powinny być prowadzone w danym roku budżetowym. Trudności z wykorzystaniem środków wystąpiły jednak z uwagi na przedłużające się procedury przetargowe – tłumaczył Berliński.
- Dobrze, że zostały pieniądze, bo gorzej gdyby okazało się, że zadania nie zostały zrealizowane, a i pieniędzy nie ma – zauważył radny Leszczyński.
Co więcej, zdaniem niektórych, to właśnie dobra współpraca Rady Miasta i włodarza przekłada się na korzystne zmiany.
- Wszyscy zaczynamy odczuwać rozwój – podkreślił radny Kazimierz Pietkiewicz. – Dzisiaj miasto staje się wielkim placem budowy, by zmienić swoje oblicze. I tylko przykro, że przeciwnicy krytykują każde zadanie inwestycyjne.
W tym miejscu rajca przytoczył anegdotę o Napoleonie. Gdy Francuz został cesarzem, wszyscy wiwatowali, a tylko główny bohater pozostał smutny. Dlaczego – pytali go wszyscy.
- Ci sami ludzie będą cieszyli się z mojego upadku – zacytował Pietkiewicz z pamięci ówczesne słowa Napoleona.
Zero bywa usprawiedliwione
Ochy i achy wypowiadane podczas absolutoryjnej sesji przerwane były tylko małymi uwagami dotyczącymi skuteczności w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych. W ubiegłym roku, do miejskiej kasy nie wpłynęła ani złotówka, czy raczej euro, z funduszy, które udostępniła nam Bruksela.
- Wolałbym czytać, że w zakresie środków unijnych, na zadania takie a takie, pozyskaliśmy tyle i tyle pieniędzy – wytknął radny Leszczyński. Tymczasem w planie było ponad 231 tys. zł, a wykonanie wyniosło zero. Brakuje nam tych środków unijnych, o których tyle mówimy i na które liczymy. Mam więc nadzieję, że Malbork zacznie te pieniądze konsumować przy tym dobrym układzie politycznym (na każdym wyższym szczeblu rządzi obecnie Platforma Obywatelska, z której wywodzi się burmistrz Rychłowski – przyp. red.).
- Konkursy nie są jeszcze ogłoszone – przypomniał radny Maciej Rusek. – Ale wnioski są przygotowywane. Za rok czy dwa, zobaczymy, jak te pomysły zostaną zrealizowane.
W głosowaniu nad przyjęciem absolutorium za minione 12 miesięcy brało udział 18 radnych. Wszyscy byli „za” uchwałą, na koniec na stojąco oklaskując Andrzeja Rychłowskiego.
- Źle nie było, a to pierwszy cały rok rządzenia aktualnego burmistrza. Moim zdaniem najlepszy od 1989 roku – zrecenzował radny Berliński.
Tour de Malbork
Już dzisiaj, o plany i zamierzenia burmistrza będzie mógł zapytać każdy mieszkaniec Śródmieścia. Na godz. 17 w Miejskim Domu Kultury zaplanowane zostało spotkanie z Andrzejem Rychłowskim. Rozpoczyna ono cykl środowych dyskusji mieszkańców i włodarzem o teraźniejszości i przyszłości naszego miasta. Ich inicjatorem jest radny Kazimierz Pietkiewicz, który uważa, że burmistrz wywiąże się z przedwyborczych obietnic, gdy podejmie rozmowy z malborczykami.
Oto harmonogram kolejnych spotkań (wszystkie rozpoczną się o godz. 17):
- 13 maja dla mieszkańców dzielnicy Wielbark w Szkole Podstawowej nr 3,
- 29 maja dla mieszkańców dzielnicy Kałdowo w Szkole Podstawowej nr 6,
- 4 czerwca dla mieszkańców dzielnicy Piaski w Gimnazjum nr 2,
- 11 czerwca dla mieszkańców osiedla Południe w Gimnazjum nr 3.
Więcej przeczytasz w aktualnym wydaniu “Gazety Malborskiej” z 7 maja 2008.
Rachunki burmistrza rozliczone
MALBORK. Rajcy zgotowali burmistrzowi owację na stojąco, najpierw jednak zgodnie skwitowali wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Samorządowcy zaakceptowali w całości wszystkie działania włodarza, uznając minione 12 miesięcy za „najlepsze od 1989 roku”.
- 07.05.2008 15:47 (aktualizacja 14.08.2023 02:50)
Napisz komentarz
Komentarze