Bez wielkiej pompy, w ciszy i zamyśleniu, przy ręcznie wykonanym, brzozowym krzyżu, został złożony wieniec. Na szarfie jest napisane : “W hołdzie poległym – mieszkańcy miasta”. W latach 1939 - 45, tuż przy murze dzisiejszego Cmentarza Komunalnego, był obóz jeniecki Stalag XXB. Dziś jest tu parking, ale jeszcze niedawno stały tu, przy ul. Wejhera, pozostałości po obozie. Szacuje się, że w czasie istnienia stalagu, więzionych było ok. 120 tys. jeńców różnej narodowości.
- Postanowiliśmy symbolicznie upamiętnić zmarłych i poległych w tym miejscu jeńców wielu narodowości – mówi uczestnik skromnej uroczystości. - Mało osób w Malborku wie o tym, że był tu obóz jeniecki. Miasto urządziło tu parking, obok jest dzikie wysypisko... W stalagu byli
więźniowie, min: Francuzi, Brytyjczycy, Rosjanie, Włosi, Jugosłowianie, Belgowie, Polacy.
Chcemy, by pamiętano o tych ludziach, o miejscu, by zostało ono stosownie uczczone i mamy nadzieję, że to pierwszy dobry krok w tym celu – dodaje.
Nie wiadomo dokładnie, ilu zmarło, zostało zamordowanych i zaginionych jeńców Stalagu XXB, nie wiemy również, gdzie byli chowani. Obóz jeniecki, wciąż nie jest upamiętniony w Malborku żadną tablicą czy pomnikiem.
Bez wielkiej pompy, przy ręcznie wykonanym, brzozowym krzyżu
MALBORK. Ósmego maja, w dniu, kiedy świętujemy zakończenie II wojny światowej, kombatanci, służby mundurowe, samorządowcy oraz mieszkańcy Malborka złożyli kwiaty pod pomnikami, które upamiętniają poległych. Grupa kilku osób, pasjonatów historii miasta, związanych z internetowym forum Marienburg.pl pamiętała również o zmarłych i więzionych z obozu jenieckiego Stalag XXB.
- 12.05.2008 01:03 (aktualizacja 14.08.2023 03:36)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze