Wzruszające chwile przeżył Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka, podczas wizyty w Strasburgu. Wraz z 22 innymi włodarzami ze Starego Kontynentu odbierał tam Dyplom Europy, wyróżnienie za dotychczasową współpracę z zagranicznymi partnerami. Prócz Malborka identyczne dyplomy odbierali także gospodarze Bolesławca, Dąbrowy Górniczej, Lublińca, Tarnowa i Nysy.
Uroczystości w Strasburgu towarzyszył koncert kwartetu smyczkowego uczniów nyskiej szkoły muzycznej.
- Otrzymałem dyplom z rąk Danuty Jazłowieckiej, przewodniczącej Podkomisji Rady Europy ds. Nagrody Europy oraz Piotra Świtalskiego, ambasadora przy Stałym Przedstawicielstwie RP przy Radzie Europy – opowiada burmistrz Andrzej Rychłowski.- Uczestnicy uroczystości obejrzeli również film dotyczący Rady Europy oraz mieli możliwość obserwowania z trybuny obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Dyplom stanowi pierwszy etap na drodze do głównego wyróżnienia, czyli Nagrody Europejskiej. Kolejnymi są: Flaga Honorowa, która pojechała w tym roku do Kędzierzyna-Koźla, Lublina i Mrągowa oraz Plakietka Honorowa, która trafiła do Goleniowa i Rybnika. Najwyższa nagroda przypadła w tegorocznej edycji Katowicom, które są trzecim polskim miastem – po Gdyni i Częstochowie – uhonorowanym w ten sposób przez Radę Europy.
Jak się dowiedzieliśmy, Malbork ma również ambicje, by w kolejnych latach powalczyć o europejskie wyróżnienia.
Partnerskie 3M po francusku
Czteroosobowa delegacja z Malborka odwiedziła także Margny-lès- Compiègne na zaproszenie mera tego francuskiego miasta, które od czterech lat jest oficjalnym partnerem grodu nad Nogatem. Okazja była wyjątkowa, bo odbywał się tam Festiwal 3M, czyli Margny, Malborka i Mehanny z Nigru, który również jest zaprzyjaźniony z francuskim miastem.
Podczas pobytu malborska delegacja spotkała się z mieszkającymi w Margny Polakami i osobami polskiego pochodzenia, których tam nie brakuje. Większość działa w tzw. Komitecie Partnerskim i angażuje się we wspólne przedsięwzięcia organizowane w ramach współpracy partnerskiej. To dlatego nie zabrakło również naszych narodowych akcentów: miejscowy zespół tańca wykonał mazurka czy kujawiaka, a występujący chór, specjalnie dla polskiej delegacji, odśpiewał Gaude Mater Polonia.
- Już niedługo, bo podczas Oblężenia Malborka, Francuzi przyjadą do Malborka z rewizytą. Podczas pobytu będą mieli m.in. możliwość zaprezentowania swojego miasta na Straganie Miast Partnerskich, gdzie pracować będą wraz z przedstawicielami innych miast partnerskich Malborka. Organizacja Straganu została częściowo dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej – mówi burmistrz Andrzej Rychłowski.
Włodarzowi towarzyszyli we Francji: Magdalena Marszałkowska, dyrektor Malbork Welcome Center oraz Aleksandra Kapejewska z Urzędu Miasta i radny Maciej Rusek. Koszt pobytu delegacji wyniósł ok. 8 tys. zł.
Europejskie wyróżnienie dla grodu nad Nogatem
MALBORK. Burmistrz odebrał w Strasburgu dyplom Rady Europy przyznany za nawiązanie trwałych międzynarodowych kontaktów naszego miasta. Malbork jest jednym z sześciu polskich ośrodków, które zostały w tym roku wyróżnione za współpracę z europejskimi partnerami.
- 12.07.2008 01:15 (aktualizacja 05.08.2023 12:33)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze