W październiku ubiegłego roku zapytaliśmy burmistrza Andrzeja Rychłowskiego - po rozbiórce pozostałości po obozie jenieckim - co da mieszkańcom w zamian, by fakt istnienia Stalagu XXB nie poszedł z zapomnienie? W odpowiedzi usłyszeliśmy wówczas, że "cegły częściowo odzyskane z tych budynków, jako swoisty świadek wydarzeń, jakie miały miejsce w stalagu oraz losów przebywających tam ludzi, stanowić mają materiał do budowy obelisku upamiętniającego to miejsce. Jesteśmy już na etapie rozmów z plastykiem, który zaprojektuje pomnik. Po konsultacjach miejsce dla pomnika wyznaczone zostanie w obrębie cmentarza komunalnego".
Minął rok, chcielibyśmy wiedzieć, czy jakieś konkretne ustalenia, decyzje zapadły? W czym jest problem, bo rok, to dość długo, by z plastykiem ustalić, zrobić projekt i wyznaczyć miejsce. Z kim prowadzono rozmowy w temacie zaprojektowania obelisku?
- Decyzja o miejscu i wyglądzie pomnika już zapadła – zapewnia Jerzy Skonieczny, zastępca burmistrza Malborka. - Jest już zaakceptowany szkic pomnika i wiadomo, że będzie on znajdował się w okolicach malborskiego cmentarza. Jest zabezpieczony materiał pochodzący z rozbiórki, mamy zabezpieczone środki. Autor projektu jest w trakcie opracowywania pełnego projektu, potrzebnego do realizacji oraz sporządzania kosztorysu. Trwa to również naszym zdaniem zbyt długo – potwierdza wiceburmistrz. - Ostateczny termin wykonania projektu i podpisania umowy ustaliliśmy na koniec października. Jeśli do tej pory nie uda nam się sfinalizować umowy z projektantem z żalem poszukamy kogoś innego.
Deklarację tę przyjmujemy za dobrą monetę, a pod koniec października wrócimy do sprawy. Tymczasem na wyznaczenie lokalizacji i renowację w kolejce czeka cokół z pomnika Ferdinanda Schulza. Przypomnijmy, został odkryty tuż koło budynku magistratu, gdzie pełnił funkcję...krawężnika. Cokół został wydobyty i złożony w ZGKiM. Zapytaliśmy Jerzego Skoniecznego jak postępuje renowacja i czy miejsce dla odnowionego postumentu jest już wyznaczone? Jeśli tak, to gdzie?
- Jest propozycja, aby pomnik Ferdinanda Schulza powstał przy Szpitalu Jerozolimskim. Taką propozycję zgłosiło Stowarzyszenie Niemieckie, jednak nie ma jeszcze decyzji co do pełnego zagospodarowania tego terenu tzn. funkcji szpitala i otaczającego go parku – mówi zastępca burmistrza. - Decyzja zostanie podjęta, przy uwzględnieniu uwag Stowarzyszenia, jak tylko plan zagospodarowania tego terenu zostanie uzgodniony.
Czcze obietnice władz: upamiętnimy Stalag XXB
MALBORK. Rok temu, tuż po rozbiórce pozostałości po Stalagu XXB, władze miasta złożyły obietnicę, że pamięć o jeńcach wojennych nie zaginie. W obrębie cmentarza Komunalnego miał stanąć obelisk. Minął rok, pomnika upamiętniającego losy przeszło 100 tys. żołnierzy z całego świata, nie ma.
- 02.10.2008 00:28 (aktualizacja 14.08.2023 14:21)
Napisz komentarz
Komentarze