Władze miasta zrobiły pierwszy krok w kierunku ożywienia Nogatu, który jest elementem międzynarodowego szlaku wodnego E-70, który będzie jednym z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej w Europie i najważniejszym na Pomorzu. Prowadzi z Antwerpii, przez Berlin, Bydgoszcz, Malbork i Kaliningrad do Kłajpedy na Litwie.
- Turystyka wodna jest coraz popularniejsza w Europie, połączenie szlaków żeglugowych stanie się więc wielką atrakcją – uważa Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.
Włodarz ogłosił właśnie przetarg na wykonanie dwóch dokumentacji technicznych: przystani żeglarskiej, która ma powstać w okolicach Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz przystani pasażerskiej, która ma być ulokowana od strony Kałdowa, w sąsiedztwie cumującej tam obecnie barki-restauracji. Cały projekt, realizowany przez samorządy województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ma być w 85 proc. dofinansowany ze środków unijnych. Malborska część inwestycji szacowana jest na dzisiaj na ok. 4 mln zł.
- Otrzymamy dofinansowanie także na przygotowanie dokumentacji projektowej. Będzie to pierwszy etap realizacji projektu w ramach Pętli Żuławskiej – mówi Monika Sasin z Urzędu Miasta Malborka. - Jesteśmy zobowiązani mieć gotową dokumentację do maja przyszłego roku, by móc ją przekazać samorządowi województwa.
Na dzisiaj jednak trudno mówić o konkretnych terminach realizacji obydwu przedsięwzięć.
- Prace hydrotechniczne wymagają wielu uzgodnień, więc wątpię, że w przyszłym roku, coś się będzie działo, poza działaniami formalnymi – uważa Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.
Dwie przystanie to jedyne inwestycje, które będą realizowane w ramach Pętli Żuławskiej w powiecie malborskim. Wcześniej mówiło się także o infrastrukturze turystycznej, która miała powstać na terenie gminy Malbork, Miłoradz i Lichnowy. Ostatecznie jednak te przedsięwzięcia nie znalazły się w projekcie. Zakłada on między innymi budowę proekologicznego systemu transportu w turystyce, polegającego na stworzeniu dogodnych powiązań komunikacyjnych transportu samochodowego, kolejowego i wodnego z wykorzystaniem także turystyki pieszej i rowerowej. Ważnym zadaniem jest również rozwój żeglugi samochodowo-promowej na Zalewie Wiślanym, komunikacji lokalnej tramwajami wodnymi oraz innych form żeglugi wycieczkowej na wszystkich wodach Pętli Żuławskiej. Autorzy projektu stawiają także na rozwój żeglugi jachtowej na drodze E-70 i Zalewie Wiślanym. Temu ma służyć rozbudowa infrastruktury portowej i zaplecza turystycznego przy szlaku wodnym. Konsekwencją tych działań ma być umożliwienie zwiedzania obiektów o wysokich walorach kulturowych i przyrodniczych, które znajdują się w pobliżu szlaku żeglugowego.
Reklama
Malbork w Pętli Żuław
MALBORK. Gród nad Nogatem znów odwraca się twarzą do rzeki. Dwie przystanie: żeglarska i pasażerska mają powstać po to, by ułatwić życie wodniakom. To elementy przedsięwzięcia “Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej” realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
- 14.11.2008 00:00 (aktualizacja 14.08.2023 15:15)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze