Badania regionu Białej Góry i okolic, pod kątem poszukiwań legendarnego Zantyru, trwają od
XIX w. Grupa archeologów z Muzeum Zamkowego w Malborku prowadzi badania od około roku.
- Zawężaliśmy krąg poszukiwań, pomogła nam współpraca z miejscową ludnością i udało się – opowiada archeolog Zbigniew Sawicki. - Osada jest młodsza od historycznego Zantyru, wiele znalezionych artefaktów wskazuje na pierwszą połowę XIV wieku.
Wśród znalezisk jest moneta - brakteat krzyżacki, którą specjaliści datują na lata 1325-1335 i fragment ostrogi żelaznej, klucze, gwoździe, przęślik glininy, kamienne żarno i szereg innych zabytków. Do wręcz sensacyjnych odkryć zaliczyć można gotycką cegłę i dachówkę, najprawdopodobniej z demontażu innej budowli. Skąd wzięły się w tym miejscu? Z jakiej budowli pochodzą?
- Niewykluczone, że szereg znalezionych na osadzie zabytków mogło być dostarczone drogą wodną w drodze wymiany – przypuszcza Zbigniew Sawicki.
Efektem prac wykopaliskowych było pozyskanie ok. 150-200 kg ceramiki, którą po oczyszczeniu, archeolodzy spróbują poskładać w całości. Jest wiele połamanych elementów z brązu i żelaza, ale są również zachowane w całości noże, a nawet pierścionek!
Na początku przyszłego roku, prawdopodobnie już w lutym lub marcu, znaleziska będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Potem, po odpowiednich zabiegach konserwatorskich, eksponaty zostaną zaprezentowane w salach zamku w Sztumie.
Mimo, że odkrycia nie potwierdzają, że mamy do czynienia z legendarnym grodem Zantyr, archeolog Zbigniew Sawicki twierdzi – Są bardzo interesujące badawczo i ekspozycyjnie.
Więcej w Gazecie Malborskiej ukazującej się wraz z Dziennikiem Pomorza na terenie pow. malborskiego
Czy mamy do czynienia z legendarnym grodem Zantyr?
POWIŚLE. W okolicach Białej Góry, w niewielkim, na razie rozpoznawczym wykopie, archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia. Wszystko wskazuje, że w tym właśnie miejscu była osada z czasów krzyżackich.
- 14.12.2007 00:26 (aktualizacja 23.08.2023 08:16)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze