„Słoneczne Przedszkole” to projekt napisany przez dwie kobiety, którym los małych wiejskich dzieci nie jest obojętny. To przedszkole działające raz w tygodniu musiało zamknąć swoje drzwi, gdyż na dalszą jego działalność zabrakło funduszy.
Pomysł na utworzenie przedszkola dla dzieci z obszarów wiejskich powstał w kwietniu tego roku. Pomysłodawczynią była Barbara Drążek, emerytowana przedszkolanka z wieloletnim stażem, natomiast formalną stroną projektu zajęła się Anita Sztutowska, sołtys gminy Tragamin.
- Zadaniem naszego projektu był rozwój dzieci z terenów popegeerowskich poprzez pokazywanie sposobów radzenia sobie w grupie, nawiązywania kontaktów i porozumiewania się – mówi Barbara Drążek, pomysłodawczyni projektu.
Współtwórcami „Słonecznego Przedszkola” byli: Rada Sołecka, Urząd Gminy Malbork, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz sponsor, firma Fesko z Tragamina.
Przedszkole działało od września do grudnia, jeden raz w tygodniu, zawsze w środy. Zajęcia prowadzone były przez wychowawcę przedszkolnego, natomiast raz w miesiącu przedszkole odwiedzała pani psycholog Anna Zamoyska.
- Podczas zajęć dzieci rozwijały w sobie poczucie własnej wartości, przyswajały konkretną wiedzę oraz umiejętności, dostosowywały się do swojej grupy wiekowej poprzez formy zabawowo – ruchowe – mówi Barbara Drążek.
Przez trzy miesiące zajęć dzieci uczyły się malować, rysować, układały puzzle, śpiewały piosenki, tańczyły, brały udział w tworzeniu występów i przedstawień.
Bardzo duże było także zaangażowanie rodziców podczas zajęć dydaktycznych. Wspólnie z dziećmi układali puzzle, brali udział w zajęciach ruchowych.
- Moja intencją było, aby w całe przedsięwzięcie czynnie zaangażować rodziców. Aby nauczyli się, jak można efektywnie wykorzystać czas spędzony z dzieckiem w domu, jak można się z nim bawić, jednocześnie ucząc je – mówi Barbara Drążek.
Po zakończeniu projektu zorganizowano konferencję, która podsumowała pracę przedszkola. Zaproszeni zostali przedstawiciele sponsorów, władz gminnych, przedstawiciele ośrodków kultury z całego powiatu, rodzice i wszyscy mieszkańcy.
Były pytania, kiedy ruszy kolejny projekt związany ze „Słonecznym Przedszkolem”. Z ust przedstawiciela władz gminnych padły obietnice o otworzeniu kolejnego przedszkola.
- Chcielibyśmy aby nasze przedszkole działało przez pięć dni w tygodniu i takie założenie miał nasz wstępny projekt. Niestety kwota jaką dostaliśmy, była o połowę mniejsza, dlatego przedszkole działało tak krótko – mówi Barbara Drążek.
Być może, dzięki obietnicy i wsparciu sponsorów, można będzie otworzyć placówkę działającą przez cały tydzień.
Konferencja była też okazją do zachęcenia sąsiadujących gmin i powiatów do działań na rzecz dzieci z terenów wiejskich i środowisk popegeerowskich.
W ubiegły poniedziałek odbyło się uroczyste zakończenie działalności przedszkola.
Był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, słowa podziękowań i gratulacji.
- Działalnością naszego przedszkola chcieliśmy dać możliwość wszystkim dzieciom z terenów wiejskich równych szans dostępu do edukacji przedszkolnej, jakże bardzo ważnej w rozwoju naszych pociech – mówi autorka projektu, Anita Sztutowska, sołtys Tragamina.
Reklama
„Słoneczne Przedszkole” dla wiejskich dzieci
ŻUŁAWY. Trzy miesiące wyrównywania szans. - Zadaniem projektu był rozwój dzieci z terenów popegeerowskich poprzez pokazywanie sposobów radzenia sobie w grupie, nawiązywania kontaktów i porozumiewania się – mówi Barbara Drążek.
- 31.12.2007 13:22 (aktualizacja 13.08.2023 16:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze