Uważają, że warunki udziału w postępowaniu, przygotowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Malborku naruszają zasadę zdrowej konkurencji i ograniczają możliwość przystąpienia do przetargu.
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia w przetargu nieograniczonym na realizację projektu budowlanego i wykonawczego obiektów sportowych OSiR przy ul. Toruńskiej określa między innymi, kto może przystąpić do przetargu. Mianowicie firma, która ma na swym koncie “niezbędną wiedzę i doświadczenie w realizacji w ciągu ostatnich 3 lat minimum dwóch dokumentacji projektowych wielofunkcyjnych obiektów sportowych o powierzchni opracowania minimum 50 tys. m kw zawierających trybunę i obiekty kubaturowe”.
MD Polska protestuje i sprzeciw uzasadnia tym, że nie można ustalać warunków udziału w postępowaniu w taki sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję. Według szczecińskiej spółki jest to nierówne traktowanie wykonawców. Głównie chodzi o te 5 ha, które możnaby w specyfikacji rozpisać inaczej.
- Dlaczego więc SIWZ przystąpienia zostały tak, a nie inaczej przygotowane?
- Zapis w SIWZ ma być gwarantem dobrego przygotowania projektu – wyjaśnia Piotr Sadowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malborku. - Warunki przystąpienia zostały określone pod nasze potrzeby (obiekt jest powyżej 5 ha), a nie pod potrzeby firm projektujących. Protest został oddalony, ponieważ postawienie takiego warunku zapewni szybkość i poprawność realizacji zadania przez wybranego wykonawcę. Nie utrudnia to uczciwej konkurencji, a tym bardziej, nie wpływa na równe traktowanie wykonawców – zapewnia Piotr Sadowski.
Mamy nadzieję, że znajdzie się wykonawca, który spełni oczekiwania malborskiego OSiR i opracuje kompleksową dokumentację adaptacji i rozbudowy istniejących juz obiektów sportowych przy ul. Toruńskiej, w których docelowo ma znaleźć się nowoczesne zaplecze dla sportowców. Sala fitness z siłownią, szatnie z natryskami, pomieszczenia klubowe i dla sędziów, medyczne oraz kontroli antydopingowej, sala konferencyjna oraz bufet, to tylko niektóre, nowe funkcje obiektu. Do tego przebudowa i budowa nowych boisk, bieżni oraz postawienie trybun i oczywiście parkingi, oświetlenie.
- Komu, oprócz mieszkańców Malborka, będą służyły te kilkusetmetrowe obiekty?
I czy wykonana została profesjonalna analiza ekonomiczna całego przedsięwzięcia, bo przecież obiekt musi na siebie zarabiać.
- Obiekt przy ulicy Toruńskiej będzie służył przede wszystkim mieszkańcom naszego miasta, aby mogli z niego korzystać w sposób cywilizowany i na miarę XXI wieku – tłumaczy dyrektor Sadowski. - W tej chwili, z obiektów korzysta 10 drużyn piłkarskich, kluby lekkoatletyczne oraz dzieci i młodzież malborskich i powiatowych szkół. Ilość organizowanych zawodów i imprez, wraz z kilkutysięczną rzeszą uczestników, zasługuje na godne obiekty – przekonuje szef OSiR. - Utrzymanie obiektów nie będzie wyższe od dotychczasowej dotacji. Zarabianie na obiektach będzie związane z atrakcyjnością oferty, której obecnie nie ma. Profesjonalna analiza ekonomiczna nie może się odnosić do ogólnie dostępnych obiektów pożytku publicznego – twierdzi.
Według Piotra Sadowskiego, zmodernizowane obiekty sportowe oraz zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 – to wszystko podniesie walory Malborka, jeśli chodzi o propozycje rekreacyjno-sportowe miasta.
Jak zrozumieliśmy, na razie nie wiadomo, czy nowoczesny, wielki kompleks sportowy zarobi na swoje utrzymanie. Tak, jak nie ma pewności, że to Malbork zostanie zapleczem treningowym i pobytowym dla Baltic Arena. Jednak słuszność sportowej inwestycji popiera także Andrzej Rychłowski.
- Jestem przekonany o potrzebie lokalizacji tego typu obiektu na tym terenie, tym bardziej, że obecnie istnieje tam już obiekt o powierzchni 800 m2, który można wykorzystać – przekonuje burmistrz. - Natomiast, jeśli udałoby się pozyskać dla obiektu certyfikat UEFA, byłoby to jedyne takie miejsce w regionie. W naturalny sposób wpłynęłoby to na atrakcyjność obiektu dla drużyn spoza miasta, nie mówiąc już o tym, że korzystać z niego będą mogły np. malborskie kluby sportowe. Poza tym ma tam być zapewnione miejsce dla TKKF, chęć korzystania zgłosił także Pomorski Związek Piłki Nożnej.
Pięć sportowych hektarów do zagospodarowania
MALBORK. Wyłoniony ma być zwycięzcę przetargu, który przygotuje kompleksowy projekt budowlany i wykonawczy obiektów sportowych przy ul. Toruńskiej w Malborku. Postępowanie przetargowe oprotestowała szczecińska spółka MD Polska.
- 19.03.2008 00:35 (aktualizacja 13.08.2023 20:04)
Napisz komentarz
Komentarze