Wizyta w Faktorii to kontynuacja cyklu zajęć „Spotkania z historią”. Na bazie swoich doświadczeń Beata Woś, nauczycielka historii, wdrożyła w Gimnazjum w Starym Polu system nauczania oparty na rekonstrukcji artefaktów, postaci i innych elementów przedstawianej epoki.
- Od lat zauważam, że taki sposób prowadzenia zajęć okazuje się być skuteczniejszy i bardziej atrakcyjny dla uczniów, niż zwyczajne zajęcia z nauczycielem. Interdyscyplinarna stymulacja wszystkich zmysłów słuchaczy pobudza ich wyobraźnię i pamięć. Uczniowie nie nudzą się, lecz skupiają uwagę na przedstawianej treści, która wręcz wdziera się do ich świadomości za pośrednictwem wszystkich receptorów - tłumaczy Beata Woś.
Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. Temat szlaku bursztynowego i wymiany handlowej z prowincjami Imperium Rzymskiego, stanowi ważny element dorobku kulturowego tej części Europy i rejonu Pomorza. Faktoria, w skład której wchodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią oraz rekonstrukcje Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala, stanowiły dla naszych uczniów miejsce połączenia nowych technologii z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów.
Następne spotkanie z historią odbędzie się w szkole w Starym Polu. W czasy wypraw krzyżowych wprowadzi nas grupa rekonstruktorów z grodziska w Owidzu.
Napisz komentarz
Komentarze