Dwukrotnie pisaliśmy o sprawie dostępności mieszkańców Wejherowa do specjalistycznych usług medycznych wytykając Pomorskiemu Oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia niewłaściwe, naszym i lekarzy zdaniem, rozstrzygnięcie składanych ofert na specjalistyczne usługi medyczne udzielane ambulatoryjnie. Chodziło głównie o specjalistów w zakresie ortopedii i traumatologii, endokrynologii i chirurgii dziecięcej, ale nie tylko. Pisaliśmy, że władze samorządowe nie za bardzo interesują się tym problemem, choć powinny.
Komisja zdrowia, polityki społecznej i prorodzinnej rady powiatu wejherowskiego zajęła się tym tematem na posiedzeniu 21 maja br. Jednak dość pobieżnie. Przewodniczący Piotr Pelcer przedstawił komisji wykaz 13 rozstrzygnięć Pomorskiego NFZ w sprawie konkursu ofert na ambulatoryjne specjalistyczne usługi medyczne, z czego jednak w 4 przypadkach takich usług na terenie powiatu wejherowskiego NFZ nie zakontraktował w ogóle. A są to usługi w zakresie hematologii, leczenia chorób naczyń, alergologii dziecięcej oraz gastroenterologii. W tych czterech przypadkach najbliżsi specjaliści znajdują się bądź w Trójmieście, bądź w Pucku lub... w Słupsku.
Co do rozmieszczenia terytorialnego przychodni specjalistycznych, z którymi NFZ podpisał kontrakty, stwierdzono, że choć można mieć zastrzeżenia, jednak samorząd nie ma wpływu na to, z którymi NFZ kontrakty zawiera.
Nam jednak chodziło przede wszystkim o samo Wejherowo. Poszperaliśmy głębiej i ze smutkiem stwierdziliśmy, że jest więcej specjalistycznych usług medycznych, do których na terenie powiatu wejherowskiego dostępu nie ma. Trzeba jeździć do Trójmiasta, Słupska, Lęborka, Malborka, Chojnic lub jeszcze dalej. A są to takie specjalności jak: leczenie chorób metabolicznych, diabetologia dziecięca, geriatria, onkologia i hematologia dziecięca, kardiologia dziecięca, leczenie mukowiscydozy, neonatologia, ortopedia i traumatologia dziecięca czy leczenie osteoporozy.
Pocieszająca wiadomość dotyczyła, czego na komisji jeszcze nie wiedziano, poradni ortopedycznych. NFZ dodatkowo podpisał kontrakt z dwoma NZOZ-ami w Wejherowie: na ul. Polnej i św. Jana.
Więcej w Kurierze Wejherowskim/Panoramie Powiatu Wejherowskiego z 28 maja 2008 roku
Tam też wykaz przychodni świadczących ambulatoryjnie specjalistyczne usługi medyczne na terenie powiatu wejherowskiego, z którymi NFZ podpisał kontrakty.
Specjalistyczna pustynia
WEJHEROWO. Po nagłośnieniu przez nas sprawy braku dostępności mieszkańców Wejherowa do specjalistycznych usług medycznych, jakby nieco się poprawiło, choć dodatkowo przeprowadzone przez Pomorski Oddział NFZ konkursy nie w pełni zaspokajają potrzeby mieszkańców miasta.
- 30.05.2008 00:07 (aktualizacja 04.08.2023 03:02)
Napisz komentarz
Komentarze