Gastronomia, hotelarstwo i informatyka to sektory usług, na które w naszym regionie stale rośnie zapotrzebowanie, ale postęp wymusza również modernizację i zmiany, dlatego trudno o obiekty odpowiadające takim kryteriom, dlatego chcielibyśmy, aby młodzież kształcąca się w tak kluczowych zawodach, miała okazję nabycia umiejętności zawodowych podczas staży realizowanych w Wielkiej Brytanii.
Projekt obejmował cztery tygodnie stażu zawodowego, realizowanego na przełomie września i października. W stażu uczestniczyło 30 uczniów kształcących się w III klasach w zawodach: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik informatyk. Podczas stażu uczniom towarzyszyły Joanna Szymańska-Cybulska oraz Agnieszka Jeromin. Panie przed wyjazdem na staż przygotowywały uczniów pod względem kulturowym i językowym, aby uczniowie byli w stanie jak najlepiej wykorzystać czas spędzany w Londynie.
Przebieg staży każdej z grup zawodowych był zgodny z programem praktyk oraz podstawą kształcenia. Ich realizacja w obiektach hotelarskich, restauracjach i obiektach gastronomicznych oraz firmach zajmujących się technikami informatycznymi (IT) w Londynie w pełni spełniła nasze oczekiwania. Przebywając w Londynie uczniowie byli zakwaterowani u rodzin angielskich. Dla większości uczniów wyjazd był pierwszą podróżą zagraniczną i pierwszą lekcją samodzielnego życia z dala od rodziny.
Realizacja staży zawodowych poza granicami kraju odpowiadała potrzebom zmieniającego się rynku pracy, zapewniła najzdolniejszym uczniom możliwości kreatywnego rozwoju zawodowego i zdobycie, prócz wiedzy, także konkretnych umiejętności. Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć i poznać nowe standardy usług oraz produktów. Realizując staż poprawili swoje umiejętności językowe. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu po ukończeniu szkoły staną się bardziej konkurencyjni i mobilni zawodowo.
Uczniowie przekonali się, że zawody, w których się kształcą, mają przyszłość w każdym kraju, a oni sami wykorzystując wiedzę teoretyczną zdobytą w szkole potrafią sobie poradzić z wyzwaniami jakie będzie stawiał przed nimi potencjalny pracodawca. Udział w projekcie ośmielił uczniów, sprawił, że uwierzyli w swoje możliwości i podbudowali swoją pewność siebie, co jest bardzo ważne na rynku pracy. W czasie wolnym uczniowie, korzystając ze środków projektu, mieli także okazję zwiedzić Londyn i poznać to piękne miasto jako turyści.
Jednym z efektów projektu jest strona internetowa, jaką uczniowie przygotowali, prezentując na niej nie tylko podejmowane przez siebie działania, ale także idee projektu w którym uczestniczyli.
Projekt wzbogacił nauczanie zawodów w naszej placówce o nowe standardy, także w zakresie przekazywanej wiedzy, podnosząc jakość całego kształcenia.
„Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością” to tytuł projektu realizowanego w ramach projektu systemowego: „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”, przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, na zasadach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr3 w Malborku, wspólnie z partnerem zagranicznym ADC College z Harrow w Londynie. Wartość projektu to ok. 90 tys euro.
Uczniowie wybierają zawody z przyszłością
Troszcząc się o przyszłość naszych uczniów, chcieliśmy zapewnić im możliwość odbywania praktyk w nowoczesnych firmach, stosujących technologie i rozwiązania gwarantujące prawdziwie europejski poziom produktom i usługom – zapewniają nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych nr 3 w Malborku.
- 18.12.2014 10:37 (aktualizacja 17.08.2023 20:13)
Napisz komentarz
Komentarze