Zapisy do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Malborku trwają już od 1 marca. W placówce prowadzona jest nauka gry na fortepianie, akordeonie, gitarze, skrzypcach, wiolonczeli, flecie, klarnecie, saksofonie, perkusji i trąbce. Zapisy to nie wszystko, bo każdy kandydat musi przejść egzamin wstępny do szkoły, który odbędzie się 10 czerwca. Osoby, które chcą przystąpić do tego sprawdzianu, korzystają z kursów przygotowawczych do egzaminu. Zajęcia zaplanowane są na 8 i 9 czerwca na godzinę 16.
W szkole uczyć się mogą dzieci i młodzież od 6 do 16 roku życia, a nauka odbywa się w dwóch różnych cyklach – sześcioletnim i czteroletnim. Ten pierwszy cykl przeznaczony jest dla dzieci młodszych, które swą naukę rozpoczynają w wieku 6 - 10 lat. Cykl czteroletni przeznaczony jest dla uczniów rozpoczynających swą przygodę z muzyką od 8 roku życia
- Rodzice lub opiekunowie mogą składać sugestie o przyjęciu do cyklu 6- letniego lub 4- letniego (dotyczy dzieci w wieku 8-10 lat), jednak o przydziale do cyklu decyduje komisja kwalifikacyjna, sugerując się przede wszystkim wynikami badania przydatności, potem sugestiami rodziców – informuje dyrekcja szkoły. - W drodze wyjątku mogą być przyjęte dzieci 5-letnie. Jednak rodzice dzieci 5-letnich, które chcą podjąć edukację w szkole, muszą przedstawić opinię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki szkolnej.
Zajęcia pierwszoklasisty są podobne w obu cyklach – dwa razy w tygodniu uczniowie mają zajęcia nauki gry na wybranym instrumencie, ponadto uczą się rytmiki lub poznają podstawy kształcenia słuchu, biorą również udział w zajęciach zespołu rytmicznego lub wokalnego.
Do szkoły przyjmowane są dzieci i młodzież bez wcześniejszego przygotowania muzycznego. Wystarczy zatem, że rodzice zauważą szczególne zainteresowanie muzyką u swej pociechy. Dziecko jednak musi przejść egzamin wstępny, polegający na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych, warunków fizycznych oraz predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie. Egzaminy te, co zrozumiałe, są indywidualnie dopasowane do każdego dziecka. Pozytywny wynik przesłuchań nie przesądza jednak jeszcze o dostaniu się do szkoły, bo w szeregi uczniowskie dostaną się tylko ci, którzy zdobędą największą liczbę punktów. Szkoła nie zamyka możliwości przyjęcia także dla uczniów, którzy w trakcie egzaminu nie wykazali uzdolnienia i predyspozycji do kształcenia się w grze na wybranym instrumencie, może bowiem zaproponować dziecku inny instrument.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji w bieżącym roku szkolnym można uzyskać w sekretariacie szkoły codziennie od godz.8 do 17 pod nr. tel. 55 272 31 58.
Napisz komentarz
Komentarze