Mieszkańcy mogą uczestniczyć w tych uroczystościach, na które zaprasza burmistrz Malborka. Aby ułatwić dojazd na Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej, na przystanku przy Starostwie Powiatowym od godz. 10.20 będzie czekał autobus, który odjedzie o godz. 10.30.
Żołnierze pochowani na malborskiej nekropolii Wspólnoty Brytyjskiej to w większości wzięci do niewoli jeńcy z okresu II wojny światowej przebywający wówczas w pobliskich obozach, m.in. Stalagu XXB. Wiele grobów zostało również przeniesionych z odleglejszych miejsc pochówku np. Torunia czy Gdańska.
Na Cmentarzu spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939 - 1945. Wśród nich 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, jeden marynarz floty wojennej i trzech marynarzy floty handlowej, pochodzący z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Malborski cmentarz to również miejsce spoczynku jeńców z okresu I wojny światowej. Jest to 13 mogił, w tym sześć mogił niezidentyfikowanych, żołnierzy z lat 1914 - 1922, których zwłoki ekshumowano w 1960 r. z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku.
Na Cmentarzu znajduje się również Malbork Memorial, upamiętniający 39 ofiar pierwszej wojny światowej, które pochowano na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Heilsberg (w 1953 r. zmieniono nazwę na Cmentarz Wojenny w Lidzbarku), ponieważ ich groby nie mogły być tam dłużej utrzymywane.
Napisz komentarz
Komentarze