- O nadanie nazwy rondu wystąpiły Malborskie Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie Historyczne im.5 Wileńskiej Brygady AK. Celem podjęcia uchwały jest upamiętnienie sanitariuszki Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, która została zamordowana za walkę z komunistycznym reżimem po II wojnie światowej – uzasadniała podczas sesji Lucyna Laskowska z Urzędu Miasta Malborka.
Chwilę później radny Edward Orzęcki złożył wniosek o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad.
- Nie mam nic do nazwy, choć w różnych źródłach możemy spotkać się z różnymi ocenami działalności Żołnierzy Wyklętych. Jednak dla mnie ważniejsza jest dbałość o naszą małą ojczyznę, o mieszkańców, którzy tutaj żyli i udzielali się – tłumaczył radny Edward Orzęcki. - Mamy np. rondo im. Augustyna Szpręgi. Pięć lat temu prawie nikt nie wiedział, kim on był, jednak teraz wiemy, że był pierwszym powojennym starostą malborskim. Mamy też Skwer Wiesława Jedlińskiego, Skwer Zygmunta Bukalskiego na Wielbarku, szpital im. Jadwigi Król, bardzo zasłużonej lekarki. Więcej miejsc, które noszą imię mieszkańców nie mamy, ale mamy ważne osoby i powinniśmy zadbać, by pamięć o nich nie zaginęła.
Radny wymienił m.in. Alojzego Pozorskiego i Lucynę Kucharską z chóru Lutnia czy Jana Kurzętkowskiego z TKKF, który – jak mówił Orzęcki – zbudował pierwszego orlika przy dawnej ul. Solnej, a także Edwina Górkę, znanego harcerza i trenera Stanisława Górskiego oraz Arkadiusza Binnebesela.
Mamy coraz mniej eksponowanych miejsc, którym możemy nadawać nazwy. Dlatego powinna zostać powołana komisja ds. nazewnictwa, która rozstrzygałaby o tak ważnych sprawach. Musimy zadbać o to, by pamiętać o ważnych dla Malborka ludziach. To jest nasza tożsamość – podkreśla Edward Orzęcki.
Jednak podczas głosowania nad wycofaniem projektu uchwały poparła go tylko radna Teresa Zdanowicz, a radny Robert Król wstrzymał się od głosu. Większość radnych zagłosowała za nadaniem rondu imienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, radny Orzęcki był przeciwny, a radna Zdanowicz i radny Król wstrzymali się od głosu.
Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Napisz komentarz
Komentarze