Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.30. Na Skwerze Żołnierzy Wyklętych będzie można zapalić znicze. Na godz. 18 zaplanowano mszę święą w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą w kierunku ronda u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Mickiewicza, któremu nadano imię Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.
- Zachęcamy wszystkich miłośników historii, patriotów i ludzi chcących oddać hołd bohaterom podziemia niepodległościowego do udziału w akcji. Wystarczy wziąć ze sobą znicz i zapalić go razem z nami – mówi Robert Jamroz, wiceprezes Stowarzyszenia Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK.
Organizacją obchodów 1 marca w Malborku zajmują się Stowarzyszenie Historyczne im. 5 WBAK, Malborskie Stowarzyszeni OŚ oraz Jazz Club Spiżarnia. W ramach tego dnia odbędą się spotkania edukacyjne dla młodzieży ponadgimnazjalnej, msza święta oraz przemarsz ulicami miasta. Tego dnia także rondu przy lodowisku uroczyście nadane zostanie imię Danuty Siedzikówny "Inki".
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętujemy od 2011 r. 1 marca wybrany został w rocznicę wykonania wyroków śmierci na na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Od tego czasu co roku 1 marca odbywają się różnego rodzaju uroczystości mające upamiętnić żołnierzy walczących z sowieckim okupantem po 1944 r. Jednak, choć święto to ma już kilkuletnią tradycję, wiele osób wciąż nie zna historii Żołnierzy Wyklętych lub nazywa ich wręcz "bandytami", cytując sowiecką i komunistyczną propagandę z lat powojennych.
Napisz komentarz
Komentarze