- Cieszę się, że panie są tu z nami, bo nikt tak wspaniale nie kultywuje naszego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego – mówił Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Wystarczy popatrzeć na te wspaniałe stoły czy na palmy.
Rzeczywiście, na rozstawionych stołach piętrzyły się tradycyjne potrawy dobrze znane z rodzinnych domów, kiedy to jeszcze w każdym gospodarstwie przygotowywano świąteczne wędliny i wypieki. Nie zabrakło mazurków, pasztetów i, oczywiście, jaj podanych na różne sposoby. Każdy stół ozdobiony był pisankami – tymi tradycyjnymi, pisanymi woskiem pszczelim i tymi bardziej nowoczesnymi, zdobionymi wstążeczkami czy techniką decoupage. Oprócz stołów koła gospodyń wiejskich czy stowarzyszenia biorące udział w przeglądzie przygotowały palmy wielkanocne, które oceniło jury złożone z fachowców w dziedzinie etnografii i tradycyjnych obrzędów. Komisja konkursowa w składzie: Wioleta Rudzka, etnolog z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Danuta Dzięgiel z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Malborku oraz Elżbieta Szczukowska, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiecprzyznała trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Panie oceniły przede wszystkim zgodność z tradycją wykonanych palm. Nie wystarczyło więc wykonać piękną palmę- musiała ona także zawierać tradycyjne elementy spójnie ze sobą związane.
- Było nam bardzo trudno wybrać te najlepsze palmy – mówi Wioleta Rudzka z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Widać, że w przygotowanie każdej z nich włożono wiele serca i ogromne umiejętności.
Pierwsze miejsce za tradycyjną palmę wielkanocną otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Tychnów w powiecie kwidzyńskim, drugie miejsce - KGW z Nowej Cerkwi (powiat nowodworski) i trzecie miejsce - KGW Dworek, również z powiatu nowodworskiego. Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymały KGW ,,Integracja” ze Szlagnowa i Ząbrowa (powiat malborski) oraz KGW z Gniazdowa (powiat nowodworski).
Jednak tradycja to nie tylko zastawione stoły, ale też wiele zwyczajów z różnych regionów Polski, o których często już nie pamiętamy. Wiele ciekawostek i zapomnianych tradycji przygotował Roman Klofczyński, który wygłosił interesujący wykład o źródłach tradycji wielkanocnych. Towarzyszył mu Hubert Zaborowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Malborka, który zagrał na trąbce kilka tradycyjnych utworów.
Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja przygotowanych przez koła potraw.
Napisz komentarz
Komentarze