- Przygotowaliśmy się do tych działań z pietyzmem. Chcieliśmy upamiętnić i podkreślić prace fundacyjną – mówi Andrzej Panek, wiceprezes Fundacji Mater Dei. Poprosiliśmy o współpracę znane i wybitne w swoich dziedzinach osoby: Agnieszkę Daniłów i Tomasza Bogdanowicza. Nieświadomi wagi podejścia do tematu mieszkańców Malborka, włożyliśmy na ich barki bardzo trudne zadania. Tym bardziej jesteśmy usatysfakcjonowani odzewem na nasz apel i poziomem prac. Wydaliśmy Kurier Okolicznościowy Fudndacji Mater Dei, w którym publikujemy nagrodzone prace literackie i plastyczne. Mamy pomysł na wernisaż.
Jury konkursu plastycznego pracowało w składzie: Ewa Miszewska, ks. prałat Jan Żołnierkiewicz, Katarzyna Parafiniuk, Michał Statkiewicz i Agnieszka Daniłów.
- Do konkursu przystąpiło 50 autorów przekazując nam, zespołowi oceniającemu, 54 prace – dodaje Agnieszka Daniłów, dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku. – Całe przedsięwzięcie było propagowane w mediach, szkołach, środowiskach plastycznych. W każdej szkole mieliśmy swego rodzaju koordynatora, dzięki temu już na wstępnym etapie można było uniknąć zasypania pracami. Mimo to, wśród wyselekcjonowanych prac werdykty wcale nie były takie oczywiste.
W konkursie literackim utwór musiał być poświęcony malborskiej Madonnie. Jury konkursu literackiego pracowało w składzie: Tomasz Bogdanowicz, Jowita Uniewicz, Małgorzata Politowska, ks. Józef Pilich FDP.
- Wpłynęło 40 prac, niestety, jedna praca nie została podpisana, więc de facto jury oceniało 39 prac – mówi Tomasz Bogdanowicz, członek jury konkursu literackiego, kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku. - Regulamin nie ograniczał formy. Komunikat był wysłany jednoznacznie – „w dowolnej formie”. Świadomi byliśmy tej trudności, której się podjęliśmy, bo jak tu oceniać poezję na równi z prozą?! Kilka prac nas bardzo ujęło, mówię o działaniu samego jury, jedna praca jest szczególna, to taki tryptyk, który okazał się pracą bardzo dojrzałą literacko, dojrzałą w formie, dojrzałą w treści, z nawiązaniami biblijnymi. Fantastyczna, piękna praca. Otrzymała pierwsze miejsce w kategorii dorosłych. Ponieważ podniosła poziom konkursu niesamowicie, była to jedyna nagrodzona praca w tej kategorii.
Później zamkowy kościół mógł już tylko wypełnić się muzyką.
- To wieczór, który rozpoczyna świętowanie po dwóch latach ciężkiej pracy – mówił Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego.
- Jesteśmy zaszczyceni, że w tak niezwykłym dniu i w tak niezwykłym miejscu możemy wystąpić z naszą muzyką – mówiła Maria Pomianowska, liderka zespołu LutoSłowianie.
O tym, że nie tylko dla malborczyków zakończenie prac konserwatorskich w zamku było wielkim wydarzeniem niech świadczy fakt, że Maria Pomianowska specjalnie na koncert Zamkowych Kameraliów skomponowała jeden z utworów, „rycerski”, jak nazwała go kompozytorka.
- Jesteśmy pod wrażeniem rfenowacji, nowoczesności przy jednoczesnym zachowaniu „starości”. Jako warszawiacy gratulujemy, że macie taki piękny obiekt, z którego my również możemy skorzystać – podkreślała Maria Pomianowska.
Organizatorami Zamkowych Kameraliów są partnerzy: Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Malborku i malborskie Muzeum Zamkowe. Koncert LutoSłowian odbył się dzięki wkładowi sponsorów: ECO Malbork sp. z o.o., Hotel Majewski i restauracja Piwniczka.
Napisz komentarz
Komentarze