Było to spotkanie z twórcami, podsumowujące kilkumiesięczne działania konkursowe dwóch grup organizacyjnych. Jednej pod wodzą Agnieszki Daniłów, dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego i drugiej, pod kierunkiem Tomasza Bogdanowicza, kierownika Działu Edukacji Muzeum Zamkowego. Przypomnijmy w obu konkursach: plastycznym i literackim mogli wziąć udział uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. W konkursie plastycznym należało podjąć jeden z dwóch tematów: „Historia i rola posągu” lub „Prace przy odbudowie figury” i wzięło w nim udział 50 twórców. Natomiast w konkursie literackim oceniano prace w dowolnej formie. Włynęło 40 prac.
Fundacja chciała dodać wagi wydarzeniu odrestaurowania monumentu, przede wszystkim znaczenia dla mieszkańców Malborka, co podkreślał podczas spotkania Bernard Jesionowski, prezes Mater Dei. Konkursem pragnęła pobudzić dumę, uzmysłowić mieszkańcom kontynuację istnienia symbolu miasta i jego patronki od chwili powstania organizmu miejskiego, w całej przestrzeni historii.
- Ilekroć przechodzę obok niej, czuję jak to jest to moja madonna – mówiła Stanisława Wojciechowska – Soja, laureatka pierwszej nagrody w konkursie literackim wśród dorosłych.
Opowiadała też o swoich zmaganiach z tematem i przygotowaniami do napisania nagrodzonego tryptyku „Jak laska Arona …”, notabene poświęconego także Maciejowi Kilarskiemu, postaci nierozerwalnie związanej z malborskim zamkiem.
- 25 maja mija 10 rocznica powstania fundacji – powiedział Andrzej Panek, wiceprezes Fundacji Mater Dei. - Był to dla mnie i moich przyjaciół okres wytężonej pracy. Nie żałuję tych lat, wręcz przeciwnie, jestem świadomy ich wagi i wynikającego z tych działań sukcesu. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie całe rzesze osób. Tu ukłony dla wielu środowisk w Polsce, na różnych szczeblach, dla wielu środowisk zagranicznych, za wsparcie, za współpracę, za życzliwość i zrozumienie.
Podczas spotkania nie obyło się bez podziękowań dla jurorów, organizatorów i wszystkich osób wspierający akcję. Uczestnicy i instytucje bądź organizacje wspierające otrzymały pamiątkowy dyplom, były też książkowe wyróżnienia, które są cenną darowizną Muzeum Zamkowego i... pamiątkowe zdjęcie.
Napisz komentarz
Komentarze