Polski Narodowy Chór Młodzieżowy nie jest do końca chórem a mianowicie jest to projekt finansowany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który prowadzony jest przez Narodowe Forum Muzyki dawniej Filharmonię Wrocławską. Założeniem tego projektu są sesje edukacyjne.
Spotykamy się z młodzieżą między 18 a 26 rokiem życia. Młodzież ta rekrutują się z całej Polski z uczelni muzycznych. Są to studenci z wydziałów muzycznych, wokalnych lub dyrygentury chóralnej, ale też muzycy, którzy interesują się chóralistyką. Studenci spotykają się w wybranych miejscach w Polsce, żeby pracować nad repertuarem artystycznym. Uwieńczeniem tej ciężkiej pracy zawsze są koncerty – tłumaczy Agnieszka Franków- Żelazny, dyrektor artystyczny i pomysłodawczyni przedsięwzięcia.
Tegoroczne spotkania odbywają się pod hasłem: „Muzyka mniej poważna”- przewrotnie nazwana w ten sposób.
Do współpracy zaprosiłam Marcina Wawruka, który na co dzień działa w Olsztynie ze swoim zespołem Proforma. Prowadzi także wykłady na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie. Wykłady prowadzi również Roger Treece, który jest również genialny, jeżeli chodzi o improwizację. Doskonale wie jak włączać indywidualną kreatywność każdego ze śpiewaków w muzykę – opowiada dyrektor artystyczny. - Koncertujemy w całej Polsce, dzisiaj jesteśmy w Malborku. Bardzo się z tego cieszymy, że mogliśmy zwiedzić zamek. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem. Część z młodzieży nigdy nie była w Malborku, więc tym bardziej jest to dla nas atrakcja. Energię, którą zaczerpnęliśmy podczas zwiedzania wspaniałego zamku oddaliśmy podczas wieczornego koncertu.
W Karwanie w pierwszej części koncertu zaprezentował się także malborski chór Lutnia pod dyrekcją Bożeny Belcarz.
Organizatorami wydarzenia było Malborskie Stowarzyszenie OŚ oraz Muzeum Zamkowe w Malborku przy współpracy z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji.
Napisz komentarz
Komentarze