Kandydatów zgłosiło sześć malborskich organizacji. Jednak ostatecznie głosowanie dotyczyło pięciorga, ponieważ jeden wniosek nie mógł być rozpatrywany z przyczyn formalnych.
Kandydatami NGO do Malborskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego zostali wybrani (kolejność alfabetyczna): Magdalena Adamska – reprezentująca Grupę Zainteresowania Alternatywnego, Alicja Chlebowicz (Nasz Wielbark), Jerzy Fulara (Tu i Teraz), Anna Szade (Malborskie Stowarzyszenie OŚ) i Emilia Zielińska (ZHP). Te osoby zostaną rekomendowane burmistrzowi przez Malborską Radę Organizacji Pozarządowych (MROP), która zorganizowała wybory. Zgodnie z obowiązującym prawem, to burmistrz powołuje ostateczny kształt rady.
Szóstym, uzupełniającym skład kandydatem jest Waldemar Klawiński, przewodniczący Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Waldemar Klawiński reprezentuje stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat i jest głównym inicjatorem powstania Malborskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Przygotował wniosek do burmistrza z podpisami innych organizacji, zainicjował też powstanie składającej się z urzędników, radnych i przedstawicieli środowisk pozarządowych grupy, która opracowała projekt uchwały.
- To czwarte moje podejście do stworzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w Malborku. – mówi Waldemar Klawiński – Tym razem się uda. Moim zdaniem, sporo się zmieniło w pracy i ogólnym spojrzeniu na sprawy społeczne malborskich organizacji pozarządowych. Choć nie możemy mówić o wszystkich, a nawet o większości NGO, to odnotowuję coraz większe zainteresowanie i zaangażowanie organizacji chcących pracować nie tylko dla swojego stowarzyszenia czy fundacji, ale też dla ogółu. Uważam, że wszystkie osoby, które zostały wybrane przez organizacje, powinny znaleźć się w radzie. Choć to burmistrz, zgodnie z ustawą, powołuje skład Rady, to mam nadzieję, że przychyli się do opinii MROP i powoła w jej skład całą szóstkę. Jest takie powiedzenie – „jeśli jest potencjał i chęć, to trzeba to wykorzystać”. A widzę tu jedno i drugie. Jest kilka solidnych przesłanek, które pozwalają mi sądzić, że Malborska Rada Działalności Pożytku Publicznego wykona wiele pożytecznej pracy na rzecz wszystkich mieszkańców Malborka – kończy wypowiedź przewodniczący MROP.
Natomiast 25 maja Rada Miasta Malborka przyjęła uchwałę w w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Malborskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Rajcy zdecydowali, że od dwóch do pięciu swoich przedstawicieli wyłoni Rada Miasta Malborka, tyle samo może być przedstawicieli burmistrza miasta. Natomiast reprezentacja organizacji pozarządowych stanowić ma co najmniej połowę składu rady.
Rada przede wszystkim będzie organem o charakterze opiniodawczo-doradczym dla burmistrza. Ma być formą partnerstwa na rzecz rozwoju pożytku publicznego. A partnerzy tworzący Radę działają na zasadach równości, z poszanowaniem odrębności, niezawisłości i samodzielności podmiotów ją tworzących.
Napisz komentarz
Komentarze