- Zorganizowaliśmy wystawę z okazji 730-lecia nadania praw miejskich Malborkowi. Przymierzaliśmy się do tego od dawna – mówią dr Klaus Hemprich, prezes Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego i Janusz Biedroń, członek tej organizacji. - Otrzymaliśmy kompletną wystawę na temat zakonu krzyżackiego i na temat zamków gotyckich w Prusach Wschodnich z Muzeum Zamkowego i z Ośrodka Kulturalnego Prus Wschodnich na Bawarii.
Ekspozycja była tłem dla konferencji "Polsko-niemiecka historia Malborka", jaka odbyła się w Szpitalu Jerozolimskim w piątek. Dr Hemprich podczas konferencji przedstawił tematykę zakonu niemieckiego nieco inaczej, bardziej szczegółowo. Dodatkowo nawiązał do historii Szpitala Jerozolimskiego.
- Wystawa ma szczególny charakter, ponieważ otwiera najważniejsze obchody związane z 730-leciem nadania praw miejskich Malborkowi – przyznał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
Wernisaż uświetnił występ Chóru Lutnia pod dyrekcją Bożeny Belcarz i kantora Roberta Pożarskiego, który specjalnie przyjechał do Malborka, aby wspólnie z malborskim chórem przygotować oprawę do uroczystej mszy świętej z udziałem Bruno Plattera, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, która odbyła się w sobotę.
Wystawę można oglądać w Szpitalu Jerozolimskim do 15 lipca.
Napisz komentarz
Komentarze