W zabawie udział wzięły cztery drużyny złożone z uczniów malborskich szkół podstawowych wraz z opiekunami. Start gry miał miejsce w Archiwum i tam też grupy miały do wykonania pierwsze zadanie. Należało odszukać odpowiednie akty urodzenia w księgach sprzed wojny. Prawidłowo wykonane zadanie gwarantowało otrzymanie koperty z kolejnymi wskazówkami. Cała gra osnuta była na malborskiej legendzie o młynarczykach, którzy wykradli złoto z krzyżackiego skarbca znajdującego się na terenie zamku. Zadaniem uczestników było odnalezienie 11 literek, które po ułożeniu dawały hasło kończące grę, aby otrzymać literki dzieci wykonywały zadania na poszczególnych punktach rozsianych w centrum miasta.
- Trudno było liczyć te litery na tablicy, bo było ich dużo – mówią Zuzia, Zosia, Liwia i Mateusz z drużyny żółtych, zdobywcy pierwszego miejsca. - Najdłużej szukaliśmy zdjęcia synagogi w książce Wiesława Jedlińskiego. Gra bardzo nam się podobała i za rok na pewno weźmiemy udział w następnej.
Dzięki współpracy Stowarzyszenia Historycznego m. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, możliwe było użycie telefonów polowych oraz zorganizowanie punktu sanitarnego dla opatrzenia "rannego" kolegi. Do gry włączyła się również malborska policja. Dwaj funkcjonariusze stworzyli jeden z punktów, a dzieci miały okazję podać odszyfrowane hasło przez policyjne radio. Na punktach stanęli także pracownicy Archiwum oraz harcerze z 3 Malborskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
- Chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w organizację gry – mówi Justyna Górska z Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku. - Ogromne podziękowania składamy policjantom i Katarzynie Marczyk oraz paniom z pasmanterii przy ul. Kościuszki, które włączyły się w zabawę i przekazywały grupom zadania. Takie gry to jedna z form popularyzowani Archiwum, pokazujemy w ten sposób, że materiały przechowywane w naszym zasobie są ciekawe i mogą wnieść wiele wiedzy na temat historii naszego miasta. Większość zadań przygotowaliśmy na podstawie materiałów archiwalnych znajdujących się w naszych zbiorach.
Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i usatysfakcjonowani nagrodami, które przygotowało Archiwum Państwowe. Po grze uczestnicy wraz z organizatorami zregenerowali siły w czasie wspólnego posiłku w jednej z malborskich pizzeri.
Napisz komentarz
Komentarze