29 lipca (piątek) między godz. 16 a 19 w przestrzeni wokół Szkoły Łacińskiej oraz na poziomie -1, gdzie znajduje się skansen rzemiosł, planujemy szereg działań informacyjnych, prezentacyjnych i dyskusji mających na celu pokazanie wielość grup, organizacji, instytucji, wspólnot wyznaniowych zajmujących się pomocą innym ludziom w naszym mieście. W tym przypadku chodzi o ten obszar grup społecznych ludzi, którzy potrzebują wsparcia w sposobach wyjścia z biedy, z uzależnień, radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, egzystencjalnych.
Założenie przedsięwzięcia jest takie, by wszyscy pomagający, zajmujący się tym na co dzień, zarówno w samym Malborku, jak i jego okolicach, mogli się bardziej poznać, poznać metody i obszary, w których działają. Wszystko po to, by obalić mity i ewentualne nieporozumienia wynikające z nieznajomości działań, intencji, kompetencji i metod pomocy proponowanych społeczności Malborka przez wspomniane wcześniej grupy, organizacje, instytucje, wspólnoty wyznaniowe, itp.
Jeśli pierwsze forum zakończy się powodzeniem, to otworzy szansę na cykliczne spotkania tego typu i stanowić będzie inspirację do wspólnego rozwiazywania problemów w środowiskach, budowy wzajemnego zaufania i płaszczyzny współpracy, uzupełniania siebie i swoich działań dla dobra innych potrzebujących ludzi, mieszkańców Malborka.
Organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia jest Lokalna Gazeta Obywatelska zajmująca się obszarami pomocy w szerokim zakresie przeciwdziałania wykluczeniom społecznym. Wspierana przez działania pr środowiskowe ADM Czernin, Kościoła Ulicznego, Teen Chelenge, Coffe Housee i inne środowiska pomocowe stowarzyszenia i organizacje.
Hasłem działania jest „Człowiek Człowiekowi – Człowiekiem”. W założeniach programu spotkania przewidzieliśmy moderowaną dyskusję panelową na temat konieczności współpracy i otwartości w pomaganiu potrzebującym. Zakładamy prezentację mikrowykładów na tematy m.in. roli i korelacji empatii oraz przepisów ustaw, także historycznych i religijnych uwarunkowań pomocy. Planowane są także indywidualne prezentacje podmiotów biorących udział w spotkaniu. Na przykład m.in. Teen Chelenge, Coffe Housee, Kościół Uliczny, oraz inne stowarzyszenia i instytucje miejskie, etc. Będzie też poczęstunek na wolnym powietrzu.
W programie są również dwie imprezy humorystyczne, aczkolwiek na serio i będące pretekstem do wolnych dyskusi między uczestnikami. To Pierwsza Krajowa Próba Podpalenia Nogatu oraz Międzynarodowy Turniej Bierek.
Napisz komentarz
Komentarze