Ekspozycja prezentuje historię kościołów i wspólnot protestanckich od reformacji do 1945 r. działających na terenie Malborka. Na tablicach zaprezentowane zostały archiwalne zdjęcia i dokumenty, a dopełnieniem wszystkiego będą pamiątki po członkach wspólnot.
Wystawę zorganizowano w Malborku dzięki Ministerstwu Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec oraz Referatu Kultury Prus Zachodnich przy współpracy z Muzeum Prus Zachodnich, Malborskim Centrum Kultury i Edukacji oraz Stowarzyszeniem Szpitala Jerozolimskiego.
Po ciekawej opowieści o wszystkich odłamach protestantyzmu w Malborku i zaprezentowaniu wystawy przez Tomasza Agejczyka, głos zabrał Thomas Eggert, syn śp. Edwina Eggerta, Zasłużone dla Miasta Malborka.
Thomas Eggert w krótkich słowach opowiedział o wizji jego ojca w sprawie odbudowy Szpital Jerozolimskiego i dziękował wszystkim za zaangażowanie i dzisiejszą działalność kulturalną prowadzoną w tym pięknym odrestaurowanym budynku – relacjonuje Janusz Biedroń ze Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego. - Później wszyscy obejrzeli piwnice i wystawione tam tablice nagrobne uratowane od zniszczenia przy budowie parkingu za budynkiem Szpitala Jerozolimskiego. Niestety, mury w piwnicy są w opłakanym stanie i wymagają całkowitej renowacji, a podłogi wraz z izolacją po prostu nie ma.
Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego, które od początku aktywnie wspiera odbudowę tego malborskiego zabytku zapowiada, że będzie starało się pozyskać kolejne środki na sfinansowanie remontu piwnicy, a w jej części utworzyć małe lapidarium.
Napisz komentarz
Komentarze