Wieść o odkryciu zbiorowego grobu w Malborku obiegła cały świat, a o uhonorowanie pochowanych tu ponad 2 tys. osób zabiegali mieszkańcy zabiegali przez lata. 12 września (poniedziałek) o godz. 10 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica, a na niej tekst w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Oto jego treść: W tym miejscu odnaleziono podczas prac budowlanych w 2008 r. miejsce pochówku 2116 osób narodowości niemieckiej, które poniosły śmierć w Malborku/Marienburgu w 1945 r. Szczątki tych cywilnych ofiar II wojny światowej zostały ekshumowane i pochowane w 2009 r. na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej (gm. Stare Czarnowo, woj. zachodniopomorskie).
W programie uroczystości znalazły się przemowy m.in. Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka, a także Cornelii Pieper, konsul generalnej Niemiec w Gdańsku i Markusa Meckela, prezydenta Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi.
Bezpośrednio po uroczystości w Szkole Łacińskiej zaplanowano dyskusję na temat współpracy w roku 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Napisz komentarz
Komentarze