W weekend 10 -11 września Muzeum Zamkowe spodziewa się gościa, który przebije ubiegłoroczny wynik. Rekordowy gość otrzyma kosz pełen niespodzianek, m.in. kolację w naszej zamkowej restauracji „Gothic Cafe by Bogdan Gałązka”.
To jednak nie koniec atrakcji. Internauci mogą dołączyć do wydarzenia na Facebooku, a w komentarzu wstawić zdjęcie miejsca, które najbardziej się na zamku spodobało. Wśród wszystkich nadesłanych propozycji wybranych zostanie 20 najciekawszych, których autorzy mogą liczyć na upominki..
- 10 września (sobota) zapraszamy turystów odwiedzających zamek do wejścia na wieżę. Odpłatność 8 zł zastępujemy w tym dniu symboliczną złotówką. Tego samego dnia możecie również za okazaniem biletu otrzymać 20-procentowy rabat na zakupy w naszych sklepach muzealnych – zachęcają muzealnicy.
- Muzeum Zamkowe to największy gotycki zespół zamkowy na świecie zbudowany z 50 milionów cegieł, o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. Uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. W żadnym innym muzeum nie można zobaczyć figury pokrytej 300 tysiącami elementów mozaiki czy też 10 kilometrów murów obronnych. To jeden z niewielu zamków, który nigdy nie został zdobyty, a dziś odzyskuje dawną świetność – czytamy na stronie internetowej www.zamek.malbork.pl. - Zamek budowany był etapami od początku lat 70. XIII wieku. Początkowo pełnił funkcję jednego z zamków komturskich. W roku 1309 został siedzibą wielkich mistrzów Zakonu. Jako stolica państwa Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zamek stał się głównym ośrodkiem dyplomacji, centrum militarnym, gospodarczym a także religijnym. Aż do pierwszej połowy XV wieku Malbork słynął na całym kontynencie jako jedna z głównych baz wypraw krzyżowych na Litwę i Żmudź oraz miejsce spektakularnych zabaw, uczt i turniejów przyciągających do Prus rycerstwo z wielu krajów Europy.
W tej chwili w Muzeum Zamkowe w Malborku dysponuje 23 kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich nalezą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.
Napisz komentarz
Komentarze