Bałtycki Kwintet Dęty to klasyczny kwintet instrumentów dętych drewnianych będący niejako odpowiednikiem klasycznego kwartetu smyczkowego wśród instrumentów dętych. W jego skład wchodzą: flet, obój, klarnet, fagot oraz róg.
Kwintet został założony w roku 1990 przez Karola Respondka oraz, młodych wówczas, muzyków Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w celu kultywowania i popularyzacji muzyki kameralnej na instrumenty dęte. W ciągu kilku pierwszych lat działalności osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności.
Zespół specjalizuje się, poza klasyką gatunku, w wykonywaniu transkrypcji (autorstwa Karola Respondka) słynnych utworów literatury muzycznej, co spotyka się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. O klasie wykonawców niech świadczy fakt, że płyta z nagraniem m. in. „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii muzyki kameralnej.
Muzycy dużo koncertują i nagrywają. Od wielu lat corocznie występują w ramach letniego cyklu Muzyka w zabytkach Gdańska, organizowanego przez Filharmonię Bałtycką.
Obecnie Bałtycki Kwintet Dęty tworzą: Agnieszka Repondek – flet, Marietta Stefaniak – obój, Karol Respondek – klarnet, Ewa Naczk-Jankowska - fagot i Zbigniew Kaliciński – róg.
Koncert odbędzie się 24 września (sobota) o godz. 18 w sali Ośrodka Konferencyjnego Karwan, ul. Starościńska 1. Bilety w cenie 12 zł i ulgowe 7 zł (dla uczniów, emerytów i rencistów) można kupić w kasach Muzeum Zamkowego. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
We wrześniowy sobotni wieczór na pewno usłyszymy „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego, „Pory roku” Piotra Czajkowskiego i fragmenty suity „Peer Gynt” Edwarda Griega.
Zamkowe Kameralia to cykl koncertów, które odbywają się w salach malborskiej warowni. Projekt jest realizowany od 2011 r. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat. Od początku partnerem jest Muzeum Zamkowe.
W 2016 r. Zamkowe Kameralia są przedsięwzięciem przygotowywanym wspólnie przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Muzeum Zamkowe oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Malborku.
Projekt jest dofinansowany przez Miasto Malbork i Starostwo Powiatowe w Malborku.
Napisz komentarz
Komentarze