Spacery odbywały się co dwa tygodnie od maja do września. 10 września odbył ostatni ze spacerów, natomiast w miniona sobotę w Szkole Łacińskiej odbyło się uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia.
- Poprzez spacery chcieliśmy pokazać mieszkańcom, jak bogata historie ma nasze miasto. Pomysł na organizowanie tych spacerów jest dosyć stary – przyznaje Bogdan Mąder, prezes Oddziału PTTK w Malborku, pomysłodawca spacerów.
Organizatorzy są bardzo zadowoleni, że w szczególnym roku dla Malborka pomysł spacerów doczekał się realizacji.
- Miasto ma bardzo ciekawą historię, jednak pozostaje ona odrobinę w cieniu Muzeum Zamkowego. Spacery miały na celu pokazanie mieszkańcom Malborka miasto, w którym na co dzień żyjemy, pracujemy, chodzimy do szkół, mijamy rzeczy, budynki, które nieco nam spowszedniały, czy też o ich historii niekiedy nie mamy pojęcia – mówi Bogdan Mąder. - Miejsca, w jakich byliśmy, to Stare Miasto, Piaski, Wielbark, Czwartaki, Kałdowo, centrum miasta, ale spacery też przyjmowały tematyczne zwiedzanie, tak jak wielowyznaniowy Malbork czy trasa przedwojennego turysty. Spacerowicze mieli okazję brać udział w konkursach przeprowadzanych po każdym spacerze. Równolegle odbywał się konkurs internetowy po każdym spacerze były zamieszczane dwa pytania przez tydzień czekaliśmy na odpowiedź.
- Spacery to nasz sukces i sukces mieszkańców, którzy nam towarzyszyli i pokazali, że chcą takich inicjatyw. Nie mamy wyjścia musimy je kontynuować w przyszłym roku. Zmieni się jedynie tematyka poszczególnych spacerów a forma pozostanie bez zmian – zapowiada Bogdan Mąder. - Spacery cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, co nas bardzo miło zaskoczyło. Na ostatnim spacerze po miejskim parku były 62 osoby. Prawdziwy rekord. Podsumowując, w spacerach wzięło udział łącznie ponad 400 osób. Wydaliśmy 148 spacerowników.
Oddział Przewodnicki PTTK w Malborku na uroczystym podsumowaniu i nagrodzeniu uczestników spacerów podzielił się bardzo miła informacją. A mianowicie organizacja, sprzedając cegiełki, pragnie ufundować sztandar miastu Malbork od mieszkańców. Podczas podsumowania została zainaugurowana sprzedaż cegiełek.
- Idea zrodziła się wraz z jubileuszem 730- lecia nadania praw miejskich Malborkowi. Malbork ma kilka swoich symboli. Są to: flaga, herb i hejnał. Jednym z symboli może być też sztandar. Wiele miast posiada sztandary. Jest to zaszczytny symbol, bo jest w jednym egzemplarzu. Stanowi on ważny element w utrwalaniu tożsamości mieszkańców miasta. Sztandar ma być ufundowany przez mieszkańców dla miasta. W tym celu sprzedajemy cegiełki w kwotach od nominału 10 zł, kończąc na nominale 100 zł. Czekamy również na ofiarność przedsiębiorców, którzy chcieliby wspomóc te inicjatywę. Cegiełki będą sprzedawane przy okazji spotkań czy uroczystości w naszym mieście – tłumaczy Bogdan Mąder.
Napisz komentarz
Komentarze