Będzie to prawdziwa „Muzyczna przygoda w Kraju Kwitnącej Wiśni”. Kierownikiem artystycznym całego przedsięwzięcia jest Maria Seibert. Podczas wyjazdu będą im towarzyszyć tancerki z zespołu Bursztynki pod kierownictwem Celiny Pacanowskiej.
- W Japonii będziemy chcieli przedstawić nasz kraj, nasze miasto naszą kulturę i muzykę. Repertuar, jaki przygotowaliśmy na nasze tournée, to muzyka począwszy od średniowiecza, renesans, poprzez muzykę ludową, która odróżnia nas od innych narodów, pojawi się muzyka Fryderyka Chopina, aż do muzyki współczesnej, rozrywkowej, takiej, jaka na co dzień śpiewamy, słuchamy. Nie zabraknie utworów śpiewanych po japońsku. Do Japonii lecimy w komplecie Studia Wokalnego Balbiny, czyli 11 osób i troje artystów, absolwentów z zespołu AIRAM: Paulina Czapla, Karolina Sumowska i Tadeusz Seibert. Całości widowiska dopełni występ sześciorga tancerek z zespołu Bursztynki pod okiem Pani Celiny Pacanowskiej. Dodatkowo do Japonii wybiera się Bartek Szopiński z zespołu Boogie Boys jako osoba grająca na fortepianie – mówi Maria Seibert.
Głównym organizatorem tournée po Japonii jest prof. Ryszard Jabłoński, prezes Polsko- Japońskiego Towarzystwa Wymiany Kulturalnej i Naukowej. Patronat nad wyjazdem objęła Fundacja Ireny Kwiatkowskiej FIK.
- Otrzymaliśmy zaproszenie od prof. Ryszarda Jabłońskiego, który brał udział w premierze musicalu „Nasze Radio Ptasie”. Wtedy padła propozycja zaproszenia nas do Japonii. Wspiera nas Krystyna Kwiatkowska, prezes fundacji FIK, z którą współpracujemy już od wielu lat, jeszcze w czasach programu „Od Przedszkola do Opola”. Właściwie mowa o wyjeździe do Japonii jest od 2012 r. Niektórzy znajomi mnie pytali czy już wróciliśmy z tej Japonii - dodaje z uśmiechem Maria Seibert. - Musze powiedzieć, że wyjazd, samo przygotowanie, kosztuje nas wiele pracy. Długo myślałam nad tym co zaprezentować w Japonii. Chciałam pokazać naszą kulturę w różnych płaszczyznach muzycznych. Od wielu lat współpracujemy z Celiną Pacanowską, wpadłam więc na pomysł, żeby zaprosić kilka tancerek, które upiększą koncert. Nad repertuarem pracujemy od roku. Balbiny zaczęły śpiewać muzykę dawną, powstał pomysł założenia Cantus Marie. Było dużo warsztatów, prowadzili je z nami: Magda Kupińska, Agata Kujawa, Karolina Sumowska i Tadeusz Seibert. Jestem im bardzo wdzięczna. Serdecznie chciałabym podziękować Aleksandrze Kapejewskiej, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji za wsparcie techniczne i organizacyjne. Podziękowania należą się również burmistrzowi Markowi Charzewskiemu.
W Japonii malborczycy będą śpiewać na otwartych koncertach dla mieszkańców miast Hamamatsu i Gamagori. W planie są także spotkania z młodzieżą i krótkie koncerty w szkołach w ramach integracji. Będzie też możliwość podróżowania i poznania Japonii.
- Młodzież jest bardzo szczęśliwa i myślę, że dlatego wytrzymuje taką harówkę. Warsztaty odbywały się nawet w wakacje, bo byliśmy w Bieszczadach. To jest dla nich wielkie przedsięwzięcie, traktują to bardzo poważnie. Życzę im, aby to był dopiero początek pięknej przygody z muzyką. Trzymajcie wszyscy za nas kciuki po powrocie będziemy mieli dużo wrażeń do opowiadania – przyznaje Maria Seibert.
Napisz komentarz
Komentarze