W tym przedsięwzięciu wzięła udział 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W mistrzostwach wystąpiło sześć reprezentacji żeńskich i męskich z USA, Niemiec, Anglii, Holandii, Belgii i Polski.
- Była to nie lada gratka dla fanów lekkoatletyki. Popularność biegania w Polsce jest bardzo duża i rzadko się zdarza, żeby w jednym miejscu skupić tylu, szczególnie polskich mistrzów. Podczas tych zawodów była totalna dominacja Polaków – podkreśla Tomasz Hucał, dziennikarz sportowy, spiker zawodów.
Wśród Iwona Bernardeli, znana kibicom jako Iwona Lewandowska, czyli tegoroczna olimpijka stoczyła walkę z Olgą Kalendarową-Ochal, również reprezentantką Polski. Natomiast wśród panów zwycięzcą był legendarny Henryk Szost, znakomity polski maratończyk.
- Trasa z punktu widzenia przełajów nie była szczególnie ciężka. Najciekawszym elementem tej trasy była XII-wieczna brama o wysokości 140 cm. Biegacze za każdym razem musieli się schylać. Panie pokonywały ten dystans trzykrotnie, a panowie pięciokrotnie – mówi Tomasz Hucał. - Wśród zawodników obserwowało się bojowe nastroje. Ekipy z innych krajów wiedzieli doskonale, że z Polakami na ich terenach nie mieli żadnych szans. Jeżeli chodzi o czołówkę naszej kadry, to są przyjaciele, oni się doskonale znają z reprezentacji Polski i z przyjemnością spędzili czas w Malborku. Połączenie monumentalnego budynku z tak popularną dyscypliną, jak bieganie, to jest strzał w dziesiątkę.
Biegi przełajowe dla naszych lotników okazały się koronną dyscyplina.
- Jeżeli chodzi o wyniki sportowe naszych reprezentantów, byłem spokojny, bo w naszych mundurach mamy wielu olimpijczyków, aktualnych mistrzów Polski w biegach maratońskich, długodystansowych. Wszystkie medale w klasyfikacji kobiet jak i mężczyzn wygrali polscy zawodnicy. Wygraliśmy również obie klasyfikacje drużynowe. Jest to ogromny sukces sportowy – przyznaje ppłk Tomasz Bartkowiak, starszy specjalista Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych. - Drugi sukces to organizacja imprezy. Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych przy współpracy z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku przygotowało te mistrzostwa na bardzo wysokim poziomie. Jestem we współzawodnictwie od 2010 r. i jeżdżąc po różnych zakątkach Europy, oglądając różnych organizatorów, jeszcze nikt na takim poziomie nie zorganizował wydarzenia. Kluczem do sukcesu jest lokalizacja i najpiękniejszy zamek na świecie w Malborku. Nabierając doświadczenia poprzez taką organizację, małymi kroczkami zmierzamy do tego, że w bardzo niedalekiej przyszłości podołamy organizacji tutaj na bazie pięknych warunków i terenów Muzeum Zamkowego Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych i zaprosimy 135 państw z całego świata właśnie do Malborka.
Napisz komentarz
Komentarze