Dyskusja podczas spotkania była ożywiona, jednak najbardziej problematyczna okazała się niska frekwencja.
- Po analizie wyłoniliśmy trzy obszary najbardziej zdegradowane i skupiamy się teraz na sposobach ich rewitalizacji. Obejmują fragment centrum poniżej al. Rodła i Śródmieścia oraz odcinek ul. Armii Krajowej – informuje Ewelina Tałałaj, miejska konserwator zabytków w Malborku. - Ten obszar poprzez nagromadzenie problemów społecznych, gospodarczych i architektonicznych został zakwalifikowany do rewitalizacji jako najbardziej zdegradowany. Wnioski po tym spotkaniu to, oczywiście, niska frekwencja, słabe zaangażowanie mieszkańców. Zauważyliśmy, że oczekiwane skutki przynosi nam wychodzenie w teren, do mieszkańców. Wtedy frekwencja jest o wiele większa. Mieszkańcy, nawet przechodząc ulicą, podchodzą, pytają, dzielą się przemyśleniami. W najbliższej przyszłości chcielibyśmy spotkać się z przedstawicielami wspólnot, poznać ich potrzeby i skonfrontować z naszymi pomysłami.
W spotkaniu uczestniczył Grzegorz Lechman.
- Jest to osoba, która była bardzo zaangażowana w proces rewitalizacji w Gdańsku. Jego rozwiązania spotkały się z entuzjazmem mieszkańców i sprawdziły się. Wystąpiliśmy o doradztwo eksperckie ze strony pana Grzegorza. Chcieliśmy aby podzielił się z nami swoim doświadczeniem – przyznaje Ewelina Tałałaj.
- Mieszkańcy mają tworzyć proces rewitalizacji, a miasto ma stwarzać warunki, aby mieszkańcy mogli się realizować. Potrzebujemy od nich pomysłów i aktywności. Proces rewitalizacji nie tylko skłania się ku architekturze, ale jest przede wszystkim procesem społecznym – podkreśla Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Liczymy na większe zaangażowanie ze strony mieszkańców. By powiedzieli, czego potrzebują: czy klubu, świetlicy, a może terenu rekreacyjnego. Po to są te spotkania i konsultacje. Konsultacje prowadzone są do 30 listopada w formie papierowej i elektronicznej na stronie Urzędu Miasta. W ten sposób można swoje pomysły za pomocą ankiety przysyłać.
O potrzebie włączenia się mieszkańców mówi również Anna Olkowska-Jacyno z Urzędu Miasta Malborka:
- Rewitalizacja przede wszystkim skierowana jest do człowieka. W projekcie nasze działania w zakresie architektonicznym są uzupełnieniem, najważniejsze są działania społeczne. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do tego, aby włączyli się w ten proces i uczestniczyli w spotkaniach, aby wypracować dobre rozwiązania wspólnie – zachęca Anna Olkowska-Jacyno.
Zbieranie uwag prowadzone będzie do 30 listopada. Natomiast 19 listopada (sobota) zaplanowany został tzw. spacer studyjny po wyznaczonym w projekcie uchwały obszarze zdegradowanym przeznaczonym do rewitalizacji. Zbiórka o godz. 10 przed Urzędem Miasta Malborka. Obydwa spotkania będą okazją do przekazania swoich opinii i komentarzy.
Napisz komentarz
Komentarze