Bp Szlaga od kilu dni przebywał w szpitalu. Zasłabł przed uroczystościami konsekracji nowego biskupa pomocniczego w Pelplinie - ks. Wiesława Śmigla. Przeszedł operację. Niestety, dzisiaj na ranem zmarł.
Z głębokim bólem informujemy, że 25 kwietnia 2012 r. o godz. 6.25 w Kociewskim Centrum Zdrowia (szpitalu św. Jana) w Starogardzie Gdańskim zmarł Pierwszy Biskup Pelpliński JAN BERNARD SZLAGA.
Zmarły pasterz Kościoła Pelplińskiego miał 72 lata. Od 1992 r. był biskupem diecezjalnym w Pelplinie.
Kościół Pelpliński trwa na modlitwie za swojego Arcypasterza
ks. prał. Ireneusz Smagliński
Rzecznik Biskupa Pelplińskiego
Przyczyna śmierci
Z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Magdalenę Jankowską, kierownika Sekcji Marketingu i Komunikacji Społecznej Kociewskiego Centrum Zdrowia, dowiadujemy się jaki był powód hospitalizacji i przyczyna zgonu Księdza Biskupa:
"Śp. Jego Ekscelencja ks. Biskup Jan Bernard Szlaga został przywieziony do Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w dniu 21.04.2012r. w godzinach południowych z powodu zasłabnięcia. Po wstępnej diagnozie został przyjęty do Oddziału Kardiologicznego, gdzie rozpoczęto leczenie. W oddziale przebywał do dnia 22.04.2012r. W związku z pogorszeniem stanu zdrowia i wystąpieniem nowych objawów śp. Ksiądz Biskup został przekazany do Oddziału Chirurgicznego, gdzie w godzinach nocnych wykonano zabieg operacyjny z powodu masywnego krwawienia z przewodu pokarmowego spowodowanego rozwijającym się wrzodem dwunastnicy.Po zabiegu śp. Ksiądz Biskup został przekazany do Oddziału Intensywnej Terapii. Lekarze określili stan zdrowia jako krytyczny. Przez cały okres hospitalizacji w tym Oddziale śp. Ksiądz Biskup był nieprzytomny, w stanie wstrząsu krwotocznego. W dniu dzisiejszym w godzinach porannych nasiliły się cechy niewydolności krążenia, doszło do zatrzymania akcji serca w mechanizmie asystolii. Podjęto dwukrotnie reanimację. Pierwsza zakończyła się powrotem własnej czynności serca. Po krótkiej chwili nastąpiło kolejne załamanie. Druga reanimacja zakończyła się niepowodzeniem. O godzinie 6.25 lekarze Oddziału stwierdzili zgon."
Śp. Jan Bernard Szlaga urodził się jako najmłodszy z sześciorga dzieci Jana i Heleny z domu Sciesińskiej. Chrzest przyjął w parafii Gdynia-Kack. W latach 1947–1953 uczęszczał do szkoły podstawowej w Gdyni, a następnie kontynuował naukę w Collegium Leoninum w Wejherowie oraz od roku szkolnego 1955/1956 w Collegium Marianum w Pelplinie. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, należącym do ówczesnej diecezji chełmińskiej, 2 czerwca 1963 przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1965–1969 studiował biblistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1972–1973). W 1970 uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu nauk biblijnych, a w 1976 obronił pracę habilitacyjną na podstawie rozprawy Nowość przymierza Chrystusowego według Listu do Hebrajczyków (ukazała się drukiem i uzyskała nagrodę Rektora). W 1984 uzyskał tytuł profesora.
W latach 1969–1988 pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przechodząc przez kolejne stopnie naukowo-dydaktyczne: od asystenta do profesora biblistyki. Był prodziekanem, a w latach 1981–1984 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologii tej uczelni, natomiast w latach 1984–1988 prorektora. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie.
Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Uniwersytetu Toruńskiego. Od 1991 roku przez ponad dziesięć lat był profesorem Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologiczno-Historycznym. Był również członkiem Studiorum Novi Testamenti Societas oraz członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego KUL.
Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Łęgu i Jabłonowie Pomorskim.
13 czerwca 1988 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i biskupem tytularnym Masculi. Sakrę biskupią przyjął 25 czerwca 1988. Następnie 25 marca 1992 został mianowany przez papieża Jana Pawła II pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji pelplińskiej. Uroczysty ingres do katedry pelplińskiej odbył się 24 maja 1992.
Przygotowywał m.in. wizytę Jana Pawła II w Pelplinie w czerwcu 1999, wznowił działalność Collegium Marianum w Pelplinie, wykonał liczne prace konserwatorskie m.in. w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Pelplinie.
Był przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski i członkiem Rady ds. Ekumenizmu oraz specjalnej Komisji Episkopatu ds. Dialogu z Polską Radą Ekumeniczną.(wikipedia)
Bp Jan Bernard Szlaga był honorowym obywatelem Gdyni Chojnic i Starogardu Gd. Dwa lata temu otrzymał wyróżnienie „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego”.
Napisz komentarz
Komentarze