Decyzja nie była łatwa dla jury, w skład którego wchodził m.in. aktorzy Teatru Wybrzeże w Gdańsku - Jerzy Kiszkis i Elżbieta Goetel.
Trudna decyzja
- Pierwszy raz napisaliśmy taki protokół – mówiła Elżbieta Goetel przed rozstrzygnięciem. – Taka sytuacja jeszcze nam się nie zdarzyła. Musieliśmy jednak podjąć decyzje zgodną z naszym sumieniem. Była ona spowodowana rażącym rozdźwiękiem miedzy formą, a przesłaniem. Ale postanowiliśmy przyznać nagrody specjalne.
Jury pelplińskiego festiwalu słynie z surowości, ale dzięki temu konkurs ma swoją wagę i renomę.
- Decyzje jury są bardzo rygorystyczne – podsumował już po imprezie Bogdan Wiśniewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu. - Ten profesjonalizm sprawia nam organizatorom nieco kłopotu, ale jest niezwykle cenny. Wystarczy jeśli wspomnę, że Anna Ruseck, laureatka z Bytowa z 2001 r. w tej chwili jest aktorką i współpracowniczką słynnego warszawskiego Teatru Buffo oraz Teatru Nowego w Słupsku. Są też tacy uczestnicy, którzy mają na koncie wydanie tomików poezji, jak alumn Krzysztof Krasicki.
Tczew i jedno wyróżnienie
Niestety, Tczew mimo bliskości Pelplina zawiódł. Mimo, iż szkół ponadgimnazjalnych w Tczewie nie brakuje, to jednak tylko Zespół Szkół Katolickich zdecydował się na wystawienie reprezentacji. I jak się okazało całkiem udanie. Zapewne niewiele brakowało do głównych laurów, ale skończyło się na wyróżnieniu dla Justyny Chudyka z III LO (Liceum Katolickie w Tczewie).
Czekanie na wyniki okazało się bardzo wyczerpujące. Uczestnicy, startujący już od godz. 8.00 w piątek, z wypiekami na twarzach oczekiwali rezultatów, ale na te trzeba było jeszcze poczekać. Ogłoszono je dopiero po godz. 16.
Przedtem były liczne prezentacje, jak np. wzbudzające uznanie popisy taneczne folklorystycznego zespołu góralskiego „Białczanie” z Białki Tatrzańskiej.
Rodzinna atmosfera i miły klimat
Jak w ostatnich trzech latach świetnie przygotowanych zawodników miało LO ze Starogardu Gd. Karolina Ziegart, przy akompaniamencie gitary, zaśpiewała utwór „Lustra”, dzięki czemu kolejny raz sięgnęła po najwyższe laury.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówiła mocno zmęczona, jeszcze przed ogłoszeniem wyników. - Tutaj zawsze panuje fajna, bardzo życzliwa atmosfera. Nie ma takiego stresu i nerwów, jak przy innych tego typu konkursach.
- Trudno to policzyć, ale w naszej szkole przygotowuję uczniów do tych konkursów już siódmy rok – stwierdziła Hanna Szubarczyk, polonistka z LO w Starogardzie, dawna recytatorka. – Karolina startuje po raz trzeci. Dwa razy miała pierwsze miejsce. Obecnie szkoły nie mają pieniędzy na kółka teatralne czy recytatorskie. Jeżdżę też z moimi uczniami na Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, odbywający się w dwóch miejscowościach - do Słupska (recytacje) i Włocławka (poezja śpiewana). Jest bardzo dużo utalentowanej młodzieży, ale niestety nie ma się kto nimi zająć. A takie konkursy są bardzo ważne - uczą autoprezentacji, tak potrzebnej gdy ubiegamy się o pracę, walki ze stresem i tremą. Poza tym to bardzo dobra okazja do poznania rówieśników.
Róża od organizatorów
Każdy z uczestników otrzymał po tradycyjnej czerwonej róży. Jeśli jednak emocje związane z konkursem były nie wystarczające, na dokładkę uczestnicy i pelplinianie, w ramach festiwalu, mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłym koncercie w Katedrze Pelplińskiej z okazji 10. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Pelplinie. Był to koncert Gerarda Spitznera – Wielka Msza Jana Pawła II w wykonaniu Grażyny Zielińskiej – sopran, Krzysztofa Starosty, Bernarda Stielera – skrzypce i Karola Rynkowskiego – organy.
Wyniki XIV Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. J. St. Pasierba
● Recytacje: 1. Marek Krasiński, I LO Starogard Gd., 2. Daria Świgoń, V LO Gdańsk, 3. Aleksandra Pielecka, LO Pelplin.
● Poezja śpiewana: 1. Karolina Ziegart, I LO Starogard Gd., 2. Kamila Niemczycka, II LO Słupsk, 3. Milena Kossak, Teatralne Koło Parafialne „Totus Tuus” Prabuty, wyróżnienie - Łukasz Kotkowski, Collegium Marianum Pelplin.
● Eseje: 1. Katarzyna Osior, VI LO Gdynia, 2. Natalia Niciejewska, I LO Bytów, 3. Paulina Kurowska, Uniwersytet Gdański, 4. Arkadiusz Stosur, Krakowska Szkoła Wyższa im. A. Frycza-Modrzewskiego, wyróżnienie - Natalia Dominik, Zespół Szkół nr 1 Władysławowo.
● Juwenilia: 1. Arkadiusz Stosur, Krakowska Szkoła Wyższa im. A. Frycza-Modrzewskiego, 2. Albert Wrzesiński, I LO Lębork, 3. Anna Kuk, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna Białystok, oprócz tego przyznano 5 wyróżnień.
● Nagrody specjalne: dla LO Pelplin im. ks. J. St. Pasierba - za wieloletni trud nauczycieli i młodzieży w przygotowanie Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. J.St. Pasierba; dla I LO w Starogardzie Gd. - za dobre przygotowanie młodzieży, które zaowocowało laurami w dwóch kategoriach konkursowych; dla Tomasza Ernestowicza, Katarzyny Pawełczak i Tomasza Kostrzewy z II LO w Słupsku za kompozycję i aranżację muzyczną wiersza „Przez ogień”.
● Jury nie przyznało nagród w kategorii programów poetycko-muzycznych.
„List do Hioba”
W trakcie festiwalu na korytarzach Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie zaprezentowano przedstawienie „List do Hioba”, przygotowane przez grupę teatralną kleryków pod kierunkiem ks. Felskiego, wykładowcy.
- Polegało ono na grze świateł w małej przestrzeni – tłumaczy Andrzej Szynkowski, student I roku WSD w Pelplinie. – Prezentacja opierała się na porównaniu Hioba z sytuacją człowieka chorego na raka. Główną rolę zagrał Jakub Welt. Przedstawiono też makietę przykrytą tekturową zasłoną o konturze człowieka. Tektura stopniowo odrywa się, ukazując rany powstałe z walki anioła z diabłem. Te rany symbolizują miłość Boga do ludzi.
Reklama
Festiwal niepokornych i utalentowanych - jury nagrodziło pomysłowość młodych ludzi
PELPLIN. Dwudniowy XIV Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba przyniósł wiele niespodzianek. Surowe jury przyznało nagrody w kategoriach juwenilia, recytacje, eseje oraz poezja śpiewana. Jednak z uwagi na nie wystarczająco wysoki poziom, nie rozstrzygnięta została rywalizacja w dziedzinie programy poetycko-muzyczne.
- 09.06.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 09:46)
Napisz komentarz
Komentarze