Czy rzeczywiście członkowie zespołu regionalnego promują gminę w starych strojach i butach?
„Modraki”, czyli zespół muzyki… dawnej
Podczas dyskusji nad sprawozdaniem z realizacji zadań w dziedzinie kultury i sportu wypłynął temat niedofinansowanego zespołu „Modraki”.
- Te dzieci promują naszą gminę i Kociewie także poza granicami kraju, a muszą występować w 10-letnich strojach i butach – powiedział radny Grzegorz Watkowski. - Nowi członkowie zespołu otrzymują stare stroje po odchodzących i zaczynają się już tego wstydzić. Jeśli będzie tak dalej, to „Modraki” zamienią się w zespół muzyki dawnej.
W odpowiedzi na stanowisko radnego burmistrz Pelplina zaznaczył, że nie posiada żadnych informacji, o tym, że członkowie zespołu występują w starych butach.
- Zespół działa przy Zespole Szkół nr 1 i szkoła nigdy nie występowała o środki na działalność „Modraków” – dodał Andrzej Stanuch. - Rozmawialiśmy na temat tego, aby zespół działał przy Miejskim Ośrodku Kultury – istniałaby wtedy możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych, ale na razie zgody na to nie ma. Na pewno warto w takie zespoły inwestować, bo promują nasz region. Zawsze, gdy zespół prosił o dofinansowanie, to je otrzymywał, co potwierdzi pani skarbnik. Wszystkie zespoły ludowe musimy traktować równo, bo niedługo kolejne zgłoszą się po pomoc.
Dzieci „walczą” o stroje
Jak mówi Alicja Watkowska, która razem z Aleksandrą Szynalewską opiekuje się zespołem „Modraki”, na tego typu przedsięwzięcia kulturalne zawsze brakuje pieniędzy.
- Nasze stroje mają już ponad 11 lat, noszone są od czasu powstania zespołu – mówi opiekunka „Modraków”. - Jakiekolwiek naprawy wykonujemy za prywatne środki. Ale mam informację, że Rada Miasta chce nas jednak dofinansować.
Co ciekawe, członkom zespołu stare stroje niespecjalnie przeszkadzają, przeciwnie – nawet o nie „walczą”. Aby zostać pełnoprawnym członkiem zespołu trzeba najpierw przez kilka miesięcy uczestniczyć w próbach, nauczyć się kroków tanecznych i piosenek. Otrzymanie po odchodzącym członku zespołu stroju jest swego rodzaju wyróżnieniem za ciężką pracę i zaangażowanie.
- Z drugiej jednak strony, gdy w Pelplinie gościliśmy niedawno zespół góralski, dzieci troszkę im zazdrościły pięknych ubiorów – dodaje Alicja Watkowska. - Działamy pod opieką szkoły i przez nią jesteśmy utrzymywani. Zdarza się, że zarobimy też za dawane koncerty. Gmina nieraz dofinansowała nasze wyjazdy, także za granicę. W tym roku mieliśmy wyjechać na koncerty na Ukrainę. Niestety, ze względów paszportowych nie udało się. Możliwe, że do końca roku wyjazd uda się jeszcze zorganizować.
Promują Kociewie w kraju i za granicą
Zespół pieśni i tańca „Modraki” powstał przy Zespole Szkół Nr1 w Pelplinie we wrześniu 1997 r. Początkowa była to grupa uczniów działających jako Koło Kociewskie, aby dwa miesiące później przyjąć nazwę „Modraki”. W 1997 r. do zespołu należało 17 osób, dziś liczba ta rośnie z roku na rok i obecnie w zajęciach uczestniczy 50 osób. Zespół przybliża kulturę ludową i propaguje folklor kociewski społeczności Kociewia oraz promuje nasz region w innych częściach kraju i za granicą. W ciągu 10 lat działalności zespół wielokrotnie uświetniał swoimi występami uroczystości kulturalne, religijne, przeglądy i konkursy zespołów ludowych, dożynki, konkursy gwary, światowe zjazdy esperantystów. „Modraki” prezentowały swój repertuar w wielu miastach Polski, a także za granicą: w Niemczech, na Litwie, w Belgii, Francji i we Włoszech.
Reklama
Na ludowo w starych butach?
PELPLIN. Radny pyta o niedofinansowane „Modraki” z Pelplina. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pelplinie, podczas dyskusji nad sprawozdaniem z realizacji zadań w dziedzinie kultury i sportu w gminie Pelplin, radny Grzegorz Watkowski zwrócił uwagę na brak wystarczających środków na działalność zespołu „Modraki”.
- 27.07.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 10:41)
Napisz komentarz
Komentarze