W ramach projektu, ze względu na jego długość, zrealizowane zostały liczne działania, m.in. adaptacja i modernizacja pomieszczeń ACK Zebra, warsztaty muzyczne, spotkania dyskusyjne, wystawy, koncerty, szkolenia, a nawet premiera płyty.
Cele osiągnięte
Zadanie, które postawili przed sobą inicjatorzy projektu, nie było proste: „zapewnienie młodym ludziom różnorodnych możliwości ekspresji artystycznej oraz zwiększenie ich uczestnictwa w życiu kulturalnym”.
- Ogólnym celem projektu było zmotywowanie młodzieży do aktywności na polu artystyczno-społeczno-kulturalnym: zachęcenie ich do dyskusji, do wzięcia czynnego udziału w tworzeniu własnego otoczenia, do rozwoju pod kątem artystycznym itd. - wymienia Bartosz Rief. - Z celem głównym powiązane były cele pomniejsze, np. promocja twórczości lokalnych zespołów, które swoje próby mają w piwnicach ACK Zebra. Są to zespoły, które zasługują na zauważenie, zaprezentowanie się przed szerszą publicznością. Nie wszystkie mają taką możliwość.
Postawione cele próbowano osiągnąć poprzez szereg wydarzeń: wernisaże, spotkania dyskusyjne, warsztaty, koncerty... Czy się udało?
- Uważam, że tak. Oczywiście nie wszystkie wydarzenia spotkały się z zainteresowaniem młodzieży. Najmniejszą popularnością cieszyły się te inicjatywy, które polegały na dyskusji czy nauce nowych rzeczy (np. warsztaty). Natomiast dużo więcej osób przyciągnęły koncerty. Ale tak jest wszędzie, nie tylko w Zebrze. Z frekwencji jesteśmy zadowoleni.
Organizatorzy dodają, że nieustannie pracują nad swoją ofertą...
- ...tak, aby dotrzeć z nią do jeszcze większej liczby młodych ludzi - mówi Rief.
Płyta jakiej jeszcze nie było
Choć projekt „Underground na Starówce” był przedsięwzięciem jednorazowym, poprzez jego realizację młodzi animatorzy z ACK Zebra wyciągnęli pewne wnioski na przyszłość:
- Na pewno pociągniemy temat spotkań „Od kontestacji do alternatywy” - zapowiada nasz rozmówca.
Mowa o cyklu spotkań dyskusyjnych, których organizatorzy starali się zainspirować młodych ludzi do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, społecznym, a także do rozwoju artystycznego. Cele te starali się osiągnąć poprzez zaproszenie wywodzących się z różnych środowisk gości, m.in.: Jacka Kleyffa, prof. Jerzego Szyłaka, Przemysława Guldę, Krzysztofa Grabowskiego, Roberta Turło, Romana Puchowskiego, Henryka Wujca i innych.
- Prawdopodobnie pozostałe „części składowe” projektu - w tej czy innej formie - również będą kontynuowane. Działania te nie były zaplanowane jako jednorazowe, jako takie, które zaczynają się i kończą wraz z projektem, a takie, które na stałe wpiszą się w naszą ofertę.
Projekt zakończył się wydarzeniem pod hasłem „Sztuka Przeciwko Przemocy”. W jego trakcie młodzież wzięła udział w koncertach, warsztatach graffiti oraz w spektaklu teatralnym. Pod hasłem tym ukazał się album, na którym znalazło się 14 utworów w wykonaniu lokalnych zespołów. Jak czytamy w materiałach prasowych “wydawnictwo ma na celu promocję twórczości zespołów i pomoc w rozwoju twórczym”.
- To był ciekawy eksperyment: taka płyta w Tczewie jeszcze nie powstała. Z podobną inicjatywą, aby na jednej płycie zaprezentować scenę muzyczną danego miasta, nie spotkałem się jeszcze nigdzie indziej.
Nowa szata Zebry
W ramach projektu odbyły się również: cykl „Galeria Tolerancji” (spotkania z psychologami oraz członkami stowarzyszeń, podczas których poruszano problemy rasizmu, homofobii, czy też dyskryminacji ze względu na płeć), szkolenia (w zakresie wolontariatu, zakładania organizacji młodzieżowych, pozyskiwania środków finansowych itd.) oraz warsztaty muzyczne (gitara basowa, elektryczna, perkusja, wokal).
- Za pieniądze pozyskane z grantu udało nam się zagospodarować pomieszczenia Zebry - wyjaśnia Bartosz Rief. I aby nie pozostać gołosłownym, oprowadza nas po pracowni sitodruku (sitodruk = sposób nanoszenia druków na materiał, np. koszulkę) oraz po odgruzowanych i zmodernizowanych pomieszczeniach podpiwniczenia budynku.
- Zaadoptowane zostały przede wszystkim salki prób (nowa instalacja elektryczna oraz wentylacja). Gruntownie odświeżone i pomalowane zostały pomieszczenia ACK Zebra.
Skąd na to wszystko pieniądze? Projekt zrealizowany został przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Reklama
Młodzież nie zainteresowana dyskusjami. Zakończył się projekt „Underground na Starówce”
TCZEW. Od początku lipca ub. roku do końca września br. trwał projekt „Underground na Starówce - od kontestacji do alternatywy”. O jego celach, przebiegu oraz pokłosiu rozmawialiśmy z koordynatorem projektu, Bartoszem Riefem z ACK Zebra.
- 22.10.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 13:19)
Napisz komentarz
Komentarze