Imprezie przyświecało hasło Gabriela Garcii Marqueza „Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem”.
Bogactwo form i technik
Wystawa zachwycała bogactwem form i technik plastycznych. Były wydzieranki, haft krzyżykowy, obrazy olejne, rękodzieło i plakaty. Artyści przedstawili zarówno prace zbiorowe, jak i indywidualne. Wielu z nich towarzyszyły hasła odnoszące się do humanizmu i wartości, które sprawiają, że możemy nazywać siebie ludźmi. Klimat spotkaniu nadawały dwie osoby, które w przebraniu jak z uczty Bachusa, częstowały gości słodkościami.
Odwiedzający mogli podziwiać prace twórców ze Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Tczew i Warsztatów Terapii Zajęciowej przy SOSW i PSOUU.
- Za każdym razem wystawa jest ciekawa, wzbogacona o nowe elementy – mówiła Julita Jakubowska, dyr. MOPS. – Cieszymy się, że artyści przedstawiają nowe pomysły, pięknie prezentują kwiaty i to w jaki sposób być człowiekiem. Na uwagę zasługują prace zbiorowe, bo to oznacza umiejętność pracy w zespole i realizacji własnych pomysłów. Podobało mi się, że młodzi pracowali wspólnie z seniorami. Życzę Wam, aby te prace prowadziły do tego byście mieli szacunek do siebie i innych. Z każdej wystawy wynosi się pewne wrażenie. Życzę wyniesienia pięknych chwil i radości z tego, że możemy być razem.
Zorganizowane środowisko
Wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa wspomniał, że by powstały te prace trzeba prowadzić pewną działalność, a tego typu przedsięwzięcia są dowodem na to, że środowisko zajmujące się osobami starszymi, niepełnosprawnymi potrafi się zorganizować i wspólnie działać.
- To, że się uśmiechacie i się ze mną witacie jest dla mnie największą wartością – powiedział ks. prałat Piotr Wysga. – Przedstawiliście kwiaty, anioły, drzewa... Przed laty, gdy wystawialiście na naszym Festiwalu Twórczości Sakralnej, artyści odwiedzający jedną z wystaw zachwycali się tym innym spojrzeniem na świat, który prezentujecie w waszej twórczości.
Jedna z terapeutek przyznała, że taka różnorodność wystąpiła dzięki możliwości ujęcia tematu jaki daje hasło „Być człowiekiem”. Malunki, rzemiosło, plakaty pokazują w jak różny sposób jest ono rozumiane przez niepełnosprawnych.
Ekologiczne przesłanie
- Jestem zachwycony różnorodnością prac – stwierdził radny miejski Janusz Kulpa. – Ta kolorystyka jest wspaniała. Podoba mi się ukazanie związku artysty z przyrodą, człowieka z człowiekiem. To jest chyba najważniejsze w tym wszystkim. Myślę, że widać tu pewne przesłanie ekologiczne, by człowiek nie niszczył swojego świata. Wymowny jest obrazek przedstawiający zwierzęta z ludzkimi głowami.
To już VIII wystawa integracyjna, którą zorganizowano w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Jej organizatorzy to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Środowiskowe Domy Samopomocy.
Różnymi technikami...
Praca ŚDS Narkowy „Być aktorem w teatrze to uczyć”
- To rękodzieło zostało wykonane za pomocą specjalnej igły, którą wbija się w wełniane pętelki – tłumaczył Andrzej Peichert, terapeuta z DPS Damaszka. - Jest to bardzo pracochłonne, bo w taki sposób trzeba pokryć dość dużą powierzchnię. Z kolei ta praca to typowy haft krzyżykowy, a obok mamy wydzierankę.
Reklama
Ekologiczne przesłanie i humanizm - VIII wystawa integracyjna niepełnosprawnych
TCZEW. „Dajmy ludziom troskę maleńką, by XXI wiek nie był dla nas męką”, „Najważniejsze, by mieć serce i zrozumieć drugiego człowieka” - to tylko niektóre przesłania, które przekazywali niepełnosprawni z placówek powiatu tczewskiego podczas wystawy integracyjnej „Być człowiekiem to znaczy” w Centrum Kultury i Sztuki.
- 30.10.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 13:19)
Napisz komentarz
Komentarze