Przedtem od rana (sobota, 7 listopada) trwały konkursowe eliminacje. Uczestnicy kolejno prezentowali swoje utwory.
- Poziom był wyrównany, a zdania jury podzielone - stwierdziła Anna Siudem-Kopka, prowadząca imprezę.
Renaty Przemyk podbiła serca publiczności i dziennikarzy muzycznych w 1989 r. na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Do tej pory nagrała 9 płyt. Znalazła się w „setce” najwybitniejszych artystów ub. stulecia w rankingu „Wprost” i „Polityki”.
Muzyczna podróż
W CKiS Renaty Przemyk wystąpiła z zespołem Akustik Trio – Błażejem Chochorowskim grającym na fretlessie i gitarze akustycznej oraz Maciejem Maką (główna gitara akustyczna). Dali nastrojowy, kameralny koncert, w mistrzowski sposób stworzyli nastrój refleksji i zadumania.
Już na początku można było zauważyć jak charyzmatyczną osobą jest artystka. Wniosła na scenę ogromny szal, tajemniczą walizeczkę oraz torebkę... pełną butów.
- Motywem przewodnim tego koncertu będzie droga, podróż… - wyjaśniła. – Słowa te mają wiele znaczeń: mówimy o podróży długiej, bez kresu, drodze życia, bezdrożach…
Motyw drogi i podróży przewijał się zresztą przez całe spotkanie.
Piosenkarka zaznaczyła, że wszystkie przedmioty, które wozi ze sobą na koncerty są jej bardzo bliskie i mają dla niej sentymentalne znaczenie.
- Ten szal jest na tyle długi, że dzięki niemu wyciągnięto mnie z morza. Teraz będzie tworzył scenografię – opowiadała publiczności rozwijając na scenie długi szal.
Prezentowała też instrumenty, przywiezione z różnych zakątków świata, np. Indii, Peru, Zimbabwe, W. Brytanii i Węgier. Sama siebie nazwała kolekcjonerką sentymentów i emocji.
W butach i bez
Podczas trwania koncertu artystka zmieniała buty, dopasowując je do każdej piosenki. Stwarzało to niemalże sytuację intymną. Była to też aluzja do podróży, którą człowiek odbywa przez całe swoje życie.
Koncert utrzymany był w poetyckim wymiarze. Przed każdym utworem poruszała filozoficzne refleksje na temat snu – sennego czyśćca, udawanej śmierci, bezpiecznego niebytu; miłości – alternatywy dla drogi szczęśliwej i długiej, czy czasu. Przemyk jest mistrzynią poetyckiej metafory. Nawet wtedy, kiedy popijała wodę mineralną snuła refleksyjne rozważania:
- Swoją drogą ciekawe jest, czy słowo „uwodzić” pochodzi od słowa „woda”… A może bardziej od lania wody...
- Renata postawiła na orientalną nutę – ocenił Szymon, fan artystki. – Zaśpiewała stare przeboje w zupełnie innej aranżacji, niemalże cygańskiej. Super!
Rozmiękczyć serca...
Dzięki wysmakowanej oprawie aranżacyjnej wyjątkowo czytelny był głos artystki oraz przekaz wszystkich piosenek. Udowodniła, że „aby rozmiękczać serca słuchaczy” wystarczy jej jedynie akompaniament gitary lub bębenków. Dzięki dobrej akustyce sali CKiS miało się wrażenie, że jej silny głos wypełnia ją po brzegi. Z czystej akustycznej formy promieniowała nowa energia i wzruszenie, a sama artystka wyglądała tajemniczo i orientalnie.
- Z każdym utworem Renaty Przemyk mam jakieś wspomnienia, zwłaszcza z „Nie spaceruję nago” (z płyty „Hormon”) – relacjonowała Joanna. - To przepiękna piosenka i kiedy dziś usłyszałam ją na żywo obudziły się we mnie dawne emocje...
- Miało się wrażenie, że te emocje artystka wyczarowuje z każdym uderzeniem bębenek – dodała Eliza.
Laureaci Tczewskiego Konkursu Twórczości
• Laureatem nagrody Prezydenta Miasta Tczewa w kategorii kompozycja własna został Łukasz Kotkowski za utwory: „Coś na kształt bluesa” i „Jeszcze raz zaufaj”;
• Laureatką nagrody Prezydenta Miasta Tczewa w kategorii Interpretacja muzycznych utworów poetyckich została Joanna Woś za utwory: „Chory na wyobraźnię” i „Jeszcze tyle nie wiem”;
• Nagrodę Starosty Powiatu Tczewskiego w kategorii twórczość własna zdobył Andrzej Marczyński za utwory: „Deszcz”i „Zamiast pożegnania”.
• Nagrodę dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w kategorii twórczość własna otrzymał Zespół Ilia za utwory „Misza" i "Osy” (skład nagrodzonego zespołu - na prośbę przedstawicielki zespołu - został z tej informacji wykasowany)
• Nagrodę dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w kategorii Interpretacja polskich utworów poetyckich zdobył zespół Daccordo z Kartuz za utwory: „Ptasie plotki” i „Przed nocą”.
Jury konkursu
Olga Barbara Długońska - aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni, Witold Dębicki - aktor teatralny i filmowy, Szymon Melosik - pianista i dyrygent, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Sezam” w Tarnowie Podgórnym, Tadeusz Żmijewski - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, dyrygent orkiestry symfonicznej Le Quattro Stagioni.
Reklama
Mistrzowski występ Renaty Przemyk z Akustik Trio. Rozmiękczyć serca...
TCZEW. Punktem kulminacyjnym 6. Tczewskiego Konkursu Twórczości był koncert gwiazdy wieczoru Renaty Przemyk. Głos artystki dostarczył widzom, zgromadzonym w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki, niesamowitych wrażeń.
- 11.11.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 16:05)
Napisz komentarz
Komentarze